Jak doszło do sporu między Grzegorzem VII a Henrykiem IV i jak się on zakończył ?

Proszę o dość krótkie odpowiedzi i przedewszystkim napisane na podstawie swojej własnej wiedzy i języka ( nie skopiowane ze stron internetowych ) .

B. Proszę i Dziękuje ; p
; ))

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-27T18:02:13+01:00
Był to spór o inwestyturę, czyli o to, kto mianuje biskupów oraz szerzej: kto wybiera papieża oraz która władza jest ważniejsza: świecka czy duchowna. Grzegorz VII w dokumencie Dictatus papae uznał m.in., że papież może detronizować władców świeckich, była więc to polityczna przepychanka o władzę nad ówczesnym światem chrześcijańskim - obaj byli równie ważni a mieli odmienne wizje Europy. Ale w pracy ostatniego zdania nie pisz ;)

W 1076r. Henryk uznał, że Grzegorz jest fałszywym papieżem, więc zwołał synod i wybrał nowego za co został wyklęty. 1077 zostało mu przebaczone po tym jak przez 3 dni w worze pokutnym, na deszczu stał pod murami Canossy.

A jak chcesz zabłysnąć: po paru latach Henryk znowu został wyklęty za działanie przeciw papieżowi, ale wtedy nie prosił już o przebaczenie. Wkroczył z wojskiem do Rzymu i zmusił Grzegorz do ucieczki, który prawie do końca życia był na wygnaniu
2 3 2