Odpowiedzi

2010-03-27T19:20:44+01:00
Genetyczną płeć dziecka określa się w momencie poczęcia. Matki komórki jajowej (jajo) zawiera chromosom X, a ojca komórki spermy zawiera albo X albo chromosom Y.. Te chromosomy X i Y określają dziecka płci genetycznej.

Zwykle dziecko dziedziczy jedną parę chromosomów płci - jeden X od matki i jeden lub jeden X Y od ojca. Tak, to jest ojciec "określa" genetycznych płeć dziecka. Dziecko, które dziedziczy chromosom X od ojca jest genetyczne kobiety (dwa chromosomy X). Dziecko, które dziedziczy chromosom Y od ojca jest genetyczny męski (jeden X i jeden chromosom Y). Męskich i żeńskich narządów płciowych i narządów płciowych zarówno wynikają z tej samej tkanki płodu.
1 5 1
2010-03-27T19:21:17+01:00
To czy dziecko będzie chłopcem czy dziewczynką, zależy od chromosomów płciowych. dwudziesta trzecia para chromosomów odpowiada za determinację płci i występuje w dwóch postaciach: XX - zestaw oznaczający płeć żeńską, oraz XY oznaczający płeć męską. Komórka jajowa ma zawsze chromosom X, natomiast plemnik - X lub Y. Gdy komórkę jajową zapłodni plemnik z chromosomem X, powstanie para XX, czyli dziewczynka. Jeśli najszybszym i najskuteczniejszym plemnikiem okaże się ten z chromosomem Y, z połączenia chromosomów X i Y narodzi się chłopiec
2 1 2
2010-03-27T19:21:59+01:00
Kobieta i mężczyzna mają po dwa chromosomy.
Kobieta X X, a mężczyzna - X Y. Zatem to od niego zależy, jaką płeć będzie miało dziecko, bo jeżeli połączy się chromosom X (pochądzący od kobiety) z chromosomem X (mężczyzny), wówczas dziecko, które się narodzi będzie dziweczynką.
W drugim przypadku: jeśli chromosom kobiety (zawsze X) połączy się z chromosomem mężczyzny oznaczanym Y, to narodzi się chłopiec
2 4 2