Odpowiedzi

2009-10-30T14:58:33+01:00
Hm... to pytanie zadaje sobie pewnie wielu... polityków. :P Większość tych co była przeciwko tej obecnej nie ma w tym względzie wątpliwości. Inni poprawiliby to i owo, ale generalnie nie są zwolennikami zmian. A jeszcze inni w ogóle nie wiedzą nawet potrzeby zastanawiania się na tym. Osobiście należę do drugiej grupy. Konstytucja nie jest może idealna, ale obawiam się, że nowa mogłaby być gorsza, zwłaszcza jak się do tego zabiorą politycy tej kadencji.

Dokonując oceny konstytucji należy moim zdaniem wziąć następujące kryteria pod uwagę:

1. Konstytucja nie powinna być ani zbyt syntetyczna, ani zbyt kazuistyczna – preferowany raczej średni poziom abstrakcji. (*nasza jest w miarę ok, tylko bardziej kazuistyczna)

2. Charakter prawny, a nie ideologiczny – może być nieco ideologiczna, ale bez przesady. (*nasza chyba ok)

3. Efektywny system rządów. (*nasza w miarę ok, choć można by zmienić ordynację wyborczą)

4. Optymalny zakres praw socjalnych. (*nasza ok)

5. Nowoczesność regulacji:

- obywatel dysponuje skargą konstytucyjną

- pewne sprawy rozstrzyga się w drodze referendum

- obywatele mają prawo do inicjatywy ludowej

- supremacja prawa międzynarodowego nad wewnętrznym

- instytucja ombudsmana

- pozycja niezależna Parlament Narodowy

- procedura dochodzenia swoich praw obywatelskich

- regulacja źródeł prawa

- jurydyzacja konstytucja (art. 8) oraz inne przepisy nadające się do bezpośredniego stosowania.


Można by jeszcze dalej pisać, ale generalnie bilans wychodzi na plus. Oczywiście można się nie zgadzać. Zanim jednak ktoś napisze, że ta Konstytucja to nic dobrego, pozwolę sobie przytoczyć cytat z pewnej ulotki (okresu referendum w sprawie przyjęcia Konstytucji). Brzmiał mniej więcej tak: „ta konstytucja łamie ludzkie prawa człowieka!”. Ludzkie prawa człowieka? Hehe... muszę przyznać, ale autor ma fantazję. Patrząc na wyroki trybunałów, jak i to co się dzieje muszę powiedzieć, że ta Konstytucja, lepiej niż jakakolwiek inna chroni prawa człowieka. Problem w tym, że nie wszyscy przepisów Konstytucji przestrzegają.


Nie wiem, jak Wy, ale ja obawiam się ewentualnej prawej i sprawiedliwej konstytucji, jaką chcieliby Nam zafundować pewni politycy.
1 5 1
2009-10-30T15:40:10+01:00
Moim zdaniem konstytucja jest nam potrzebna bo to dzięki niej wiemy jak postępować w niej zapisane są wszystkie prawa oraz o czego ni możemy robić konstytucja pokazuje nam i uświadamia nam jakie mamy prawa obywatela i jak można się nimi posługiwać.