Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2009-10-30T15:02:00+01:00
Adaś Cisowski odkrył sposób, w jaki profesor pytał z historii. Każdy przygotowywał się więc wtedy, kiedy była jego kolej. Gdy pewnego razu profesor się pomylił Adaś przyznał się do winy. Od tego zaczyna się cała historia.
Profesor wyzwał chłopaka na pojedynek: jeśli ten odgadnie kto zostanie zapytany w sobotę wygrywa Adaś, jeśli nie, profesor. Pan Gąsowski długo zastanawiał się jak to wybrać, żeby Adaś nie trafił. Zrobił najprostszą rzecz: wybrał tych, którzy powinni zostać zapytani. Myślał, że Adaś nie przewidzi najprostszego sposobu i będzie kombinował. Jednak chłopak odgadł. PóĽniej rozwiązał też zagadkę znikającego pióra i brakujących stu złotych. Gdy profesor Gąsowski dowiedział się o tym wezwał Adagia do siebie na wieś, aby odgadł zagadkę znikających drzwi. Pewnego dnia do domu przyszedł Francuz z zamiarem kupna. Oglądał wszystkie drzwi, nawet jedne zaczął zdrapywać z farby, za co został z domu wyrzucony. Od tego czasu w domu następowały kradzieże drzwi. Jedne drzwi odnaleziono póĽniej ze zdrapaną farbą. Adaś długo głowił się nad rozwiązaniem, jednak dopiero po długim, trwającym całe wakacje śledztwie udało mu się rozwiązać zagadkę. Na drzwiach francuski oficer ukrył informację o skarbie. Znajdował się on w dziupli w drzewie koło domu. Dziupla została jednak dawno temu zamurowana.

Autor - Kornel Makuszyński
Kornel Makuszyński urodził się 8 stycznia 1884 r. w Stryjnie koło Lwowa. Ukończył studia filologii polskiej na Uniwersytecie Lwowskim. Uczył się również we Francji na Sorbonie. W ciągu swojego życia wiele razy zmieniał miejsce zamieszkania, ale jego ukochanym miastem było Zakopane. Początkowo pisał utwory wierszowane. Potem stał się autorem popularnych powieści dla dzieci i młodzieży: „Bardzo dziwne bajki”, „Szaleństwa panny Ewy”, „Przygody Koziołka Matołka”, „Złamany miecz”, „Panna z mokrą głową”, „O dwóch takich co ukradli księżyc”, „Wyprawa pod psem”, „Przyjaciel wesołego diabła”, „Stworzenie Świata” i „Szatan z siódmej klasy”. Kornel Makuszyński zmarł
36 4 36
2009-10-30T15:07:08+01:00
Za sprawą Kornela Makuszyńskiego główny bohater Szatana z siódmej klasy przeżył dziesiątki przygód, o których możemy zwykle tylko marzyć. Adama Cisowskiego poznaliśmy w różnych sytuacjach, nieraz bardzo trudnych, dzięki czemu można niemało powiedzieć o tej postaci. Przede wszystkim na podstawie jej zachowania, nie zaś komentarzy samego autora, narratora. Bowiem Adaś był głównie człowiekiem czynu, osobą niesłychanie aktywną, zaangażowaną we wszystko, co działo się wokół niego.Powołany do życia przez Kornela Makuszyńskiego bohater chodził do siódmej klasy gimnazjum. Jego ojciec pracował jako lekarz, matka zajmowała się czworgiem młodszego rodzeństwa Adama Cisowskiego i miała cały dom na głowie. Zewnętrzny wygląd chłopca tak opisał sam narrator powieści: Był to nieforemny chłopak, nieco pękaty, z rozmierzwioną czupryną; sądząc po jego budowie musiał być sprężysty i silny. Spojrzenie miał śmiałe i dziwnie przenikliwe. Moim zdaniem, najważniejszą cechą Adama Cisowskiego była jego niecodzienna, zaskakująca inteligencja, błyskotliwość, umiejętność prawidłowego kojarzenia faktów, a co za tym idzie' i rozwiązywania nawet najtrudniejszych zagadek. To przecież on bezbłędnie rozszyfrował tajemnicę systemu odpytywania uczniów przez profesora Gąsowskiego. Zafascynowany tym nauczyciel wciągnął swego ucznia w ciąg zdarzeń, w którym Adam nie raz musiał wykazać wszystkie swe
zdolności, niebywałą przenikliwość i dociekliwość. Prowadzone przez niego śledztwo w pełni potwierdziło opinię, jaką cieszył się już w szkole: to człowiek o szatańskim sprycie! Stąd i tytuł powieści Makuszyńskiego. Zewnętrznie Adam nie wyróżniał się niczym szczególnym. Za to jego charakter zawiera niemal pełną listę cech, jakimi winien odznaczać się zbliżony do ideału młody człowiek. Miał otwarty umysł, był ciekawy świata, niczego z góry nie odrzucał i nie przekreślał. Natura wyposażyła go w wielką wyobraźnię, której podbudowę stanowiła umiejętność bardzo precyzyjnego, logicznego myślenia. Nigdy nie brakowało mu odwagi, konsekwencji i determinacji w działaniu. Umiał dążyć do nawet najtrudniejszego celu, wykorzystując przy tym wszystkie zdolności. Adaś Cisowski był chłopcem starannie wychowanym, o wielkiej kulturze osobistej. Umiał właściwie zachować się w każdej sytuacji. Słynął z koleżeństwa i uczynności, pomagał innym, jeśli nawet wymagało to znacznych poświęceń z jego strony. Był to chłopak mądry i bardzo przenikliwy - napisał Kornel Makuszyński. Sądzę, że Adam jest jedną z najsympatyczniejszych postaci nie tylko pośród bohaterów naszych lektur, ale i wszystkich znanych mi książek. Jest bohaterem pozytywnym, ale nie papierowym, sztucznym, jak to niekiedy bywa. Sprawia wrażenie żywego człowieka, którego każdy chciałby poznać i zaprzyjaźnić się z nim.
37 3 37