Odpowiedzi

2009-10-30T15:16:32+01:00
1. Ateńczycy uważali demokrację za najlepszą formę rządów, ponieważ byli zdania, że każdy w kraju powienien mieć prawo do ingerencji w sprawy państwa.

3. Pozytywne: było to głosowanie tajne, gdzie przeważała większość głosów, więc ten, który został wypędzany, nie wiedział kogo za to obwiniać, więc ludzie nie bali się głosować.
Negatywne: ŁĄtwo było przekupić kogoś, by głosował w określony sposób.....

2. Nie bardzo wiem o jaki wygląd Ci chodzi....
8 3 8
2009-10-30T15:17:44+01:00
1. Demokrację czyli rządy ludów, Ateńczycy uważli za najlepszą formę rządów, ponieważ w sprawowaniu władzy mogli uczestniczyć wszyscy obywatele.

2. Starożytne Ateny otoczone były murami obronnymi. Do nich przylegały tzw. Długie Mury, łączące miasto z odległym o około 8km portem w Pireusie. Nad Atenami górował Akropol (strome wapienne wzgórze), na którym wzniesiono świątynie poświęcone bogom, gdzie obywały się uroczystości religijne. Sercem wielkiego miasta była agora (rynek). Tam toczyło się życie polityczne, towarzyskie i gospodarcze.

3.
POZYTYWNE SKUTKI OSTRACYZMU:
*zapobiegał tyranii w starożytnych Atenach
*eliminował ze społeczeństwa ludzi, którzy zagrażali demokracji ateńskiej
*dawał obywatelom Aten poczucie wpływu na losy państwa
*w przypadku zmiany sytuacji politycznej w państwie umożliwiał cofnięcie kary (wygnanie na 10 lat bez utraty majątku i praw)

NEGATYWNE SKUTKI OSTRACYZMU:
*mógł prowadzić do wygnania niewinnego człowieka
*anonimowe głosowania uniemożliwiały wygnanie demagoga, który głosował na niewinnego obywatela, tym samym można było zrzucić odpowiedzialność na wszystkich mieszkańców polis
20 4 20