Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-27T21:22:09+01:00
KULTURA
Kultura arabska i ogólnie wschodnia stanowiła niegdyś dla Europy nieocenione źródło inspiracji. Jej to zawdzięczamy rozwój nauk ścisłych, w szczególności medycyny, innowacje kulinarne (kawa:)), rozpropagowanie cudzych, acz świetnych wynalazków (cyfry arabskie) a także, co jest mi szczególnie bliskie, przepiękne instrumenty muzyczne jak dudy, lutnia, bębny kielichowe.
Ogólnie rzecz biorąc nawet nie zdajemy już sobie sprawy ile tak naprawdę zawdzięczamy Arabom w różnych dziedzinach naszej codzienności. Myślę, że to właśnie jest ich największym, choć cichym osiągnięciem.
WYNALAZKI
Rozpowszechnienie cyfr arabskich (choć ten wynalazek można przypisać Indiom)stal kuta w Damaszku (Arabowie mieli wówczas jedno z najlepszego uzbrojenia wczesnośredniowiecznej Europy.Na wysokim poziomie stała arabska medycyna i farmacja, które wiele zaczerpnęły z nauki egipskiej i chińskiej. Lekarze arabscy sprawnie posługiwali się narzędziami chirurgicznymi, zwłaszcza przy operacjach oka.

Przyprawy (szafran, wanilia, daktyle, rodzynki), barwniki (indygo, używane obecnie do barwienia drogich gatunków jeansu), perfumy, olejki zapachowe, maści rozgrzewające - to wszystko dotarło do Europy za pośrednictwem Arabów.

Towary produkowane na Wschodzie i w Hiszpanii kupcy chętnie wymieniali w Europie, nabywając w zamian niewolników, futra, bursztyn. Niektórzy z nich opisali swoje podróże. Opisy te stanowią dodatkowe źródło wiedzy o najstarszych dziejach naszych ziem. O Słowianach dowiadujemy się z dzieła Księga kosztownych klejnotów Ibn Rosteha oraz od Ibrahima-ibn-Jakuba, hiszpańskiego ¯yda z Tortozy, który w latach 965—966 przebywał wśród nich w celach handlowych.

Dzięki Arabom Europa poznała i doceniła dzieła greckich pisarzy starożytnych. Na przełomie XII i XIII wieku przetłumaczono z arabskiego na łacinę pisma Awerrosa, Hipokratesa, Arystotelesa, Euklidesa, Galena, Ptolemeusza. Leonardo Fibonacci z Pizy wprowadził. stosowany przez Arabów, hinduski system liczbowy wraz z symbolem zero.

Mimo odrębności politycznej i religijnej Europejczycy korzystali z doświadczeń i osiągnięć arabskich, a dowodem tych kontaktów i wpływów są nazwy arabskie, które zachowały się także i w języku polskim. Dziś jeszcze powszechnie używamy takich terminów, jak: alkalia, sorbet, kamfora, eliksir, talk, zenit, lazur, zero, cyfra, algebra, algorytm.

Islam nie sprzyjał rozwojowi sztuki, gdyż jego zasady zachęcały wiernych do życia prostego i wstrzemięźliwego. Zakazywał przedstawiania Boga zarówno w postaci ludzkiej, jak i w formie symbolicznej. W Syrii Arabowie zetknęli się z dawną kulturą hellenistyczną i bizantyjską, co wywarło wpływ na sztukę dekoracyjną. Po podboju Persji i Indii w sztuce pojawiły się elementy orientalne. Dzięki temu Arabowie stali się mistrzami w dekoracji wnętrz użytkowych. Istotnym elementem zdobniczym były kompozycje roślinne.
7 5 7
2010-03-27T21:30:05+01:00
Budowle wzorowano na architekturze bizantyńskiej.Sposób zdobienia ich barwami kafelkami przejeli od Persów.Na tworzonych rzeżbach i malowidłach pojawiały sie motywy roślinne i geometryczne .Taką dekoracje nazwano arabeską-było to pomysłem juz samych Arabów.Arabawie skonstruowali astrolabium -urządzenie ułatwiające żeglarzom orientację na morzu.Rozwinęli nauki przyrodnicze.Stosowali metody leczenia ,które w europejskiej medycynie pojawiły sie dopiero kilkaset lat póżniej.Dzięki Arabom do Europy dotarły cyfry ,które potem nazwano arabskimi,wśród nich cyfra zero ,której wcześniej nie znano.
5 4 5