Hej, musze na jutro napisac na historie wypracowanie o zakonie templariuszy i zupelnie nie mam glowy jak sie do tego wziasc. Za kazda pomoc z gory dzieki aaa i jak piszecie to postarajcie sie zeby wygladalo to na wypracowanie 12 latki

Zakladam po raz drugi, sa to moje ostatnie punkty! Nie przepisujcie mi wypracowan z internetu! Prosilam o pomoc kogos, kto umie uzywac mozgu, a nie tylko kopiuj-wklej!
Ta praca jest mi potrzebna na jutro!!!

1

Odpowiedzi

2009-04-21T20:48:23+02:00
Zakon Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona powstał w Jerozolimie w 1118 lub 1119r. Swoją popularna nazwę wziął od łacińskiego słowa templum, co oznacza świątynię, miejsce poświęcone, oznaczone przez augura dla obserwacji znaków wróżebnych. Według tradycji pierwsi templariusze mieli zamieszkać w pobliżu ruin budynku należącego do świątyni Salomona w Jerozolimie.
Był to pierwszy konwent, który od początku miał łączyć w sobie dwa wielkie ideały średniowiecza: mnisi i rycerski. Zakon szybko zdobywał popularność i sławę. Od ofiarowanej parę lat później przez króla Jerozolimy siedziby, zakon zmienił nazwę na „Rycerzy Świątyni” – Templariuszy. Sława zakonu wciąż rosła. Szybko pojawiły się dary od tych, którzy chcieli wspomóc działalność tych odważnych obrońców pielgrzymów, w tym posiadłości ziemskie. Komandorie na terenie Europy stanowiły zaplecze walczących w Ziemi Świętej. Zakon dostał też od papieża w 1139 liczne przywileje – zwolnienie z dziesięciny, zwolnienie spod jurysdykcji biskupiej, wybieranie własnych kapelanów, budowanie własnych kaplic. Powiększyło to dodatkowo atrakcyjność zakonu, a także rodzącą się wokół niego tajemnice.
Zakonnicy (rycerze, serwienci, giermkowie) nie prowadzili ascetycznego (prostego, pozbawionego wygód) trybu życia, musieli bowiem mieć siły do walki, ale było to życie surowe, wymagające poddania się wymagającym zasadom dyscyplinarnym utworzonym żeby zapanować nad tą grupą wojowników. Zakon nie zasłynął dzięki spektakularnym zwycięstwom, wręcz przeciwnie często rycerze ginęli w przegranych bitwach, ale zasłynęli dzięki swej karności i odwadze na polach bojowych. Rzucali się w misje samobójcze i trwali w boju do końca. Wzięci w niewolę byli zabijani gdyż nie płacono za nich okupu. Wsławili się też pychą i kłótniami z innymi zakonnikami: joannitami, krzyżakami. W Europie odznaczyli się w roli świetnych zarządców i bankierów.
W 1307 roku Filip IV Piękny, zapragnął położyć kres finansowej potędze templariuszy. Tego samego roku w Nogaret przeprowadził sprawnie operację aresztowania wszystkich członków zakonu. Oskarżono ich o herezję, bluźnierstwa, kontakty z niewiernymi, satanistyczne orgie i wiele innych zbrodni. W czasie przesłuchiwań nie szczędzono tortur, w ich wyniku wielu braci zmarło, jeszcze więcej w tym wielki mistrz Jakub z Molay przyznało się do stawianych zarzutów. Ci którzy później odwoływali zeznania ginęli na stosie. Pozostali jako pokutujący mogli liczyć na uwolnienie. Ostatecznie zakon rozwiązano, a niedługo po nim zmarli Ci którzy przyczynili się do jego upadku. Zarówno fakty z życia Templariuszy, jak i przyszłość po rozwiązaniu zakonu wzbudzają liczne dyskusje między historykami, i są pożywką dla licznych krążących o zakonie legend.

Starałem się pisać pod podane kryteria wiekowe, a pracę chciałem wysłać Ci w poprzednim temacie, ale ktoś mnie uprzedził ;-)
Pozdrawiam, qasher