Przebieg bodźca akustycznego i miejsce powstania wrażeń słuchowych.

Fala dźwiękowa-->....1.....→.....2.....→.....3....→Kosteczki słuchowe 1...4....,2...4...,3...4....→....5....→......6....→nerw przedsionkowo ślimakowy→ośrodki słuchu w płacie......7....mózgu.

Przygotuj informacje na temat chorób i higieny oczu i uszu oraz wad wzroku.
Daję naj :)

2

Odpowiedzi

2010-03-28T11:32:53+02:00
Fala dźwiękowa-->małżowina uszna →przewód słuchowy →błona bębenkowa→Kosteczki słuchowe;

Choroby oczu mogą mieć różne przyczyny począwszy od zakażeń drobnoustrojami chorobotwórczymi, a zakończywszy na wadach wrodzonych.

Higienę oczu należy zachować poprzez stosowanie okularów przeciw słonecznych, okresowe badanie wzroku i stosowanie kropel ochronnych do oczu.

Choroby słuchu są różnego typu, które mogą wywołać zakażenia drobnoustrojami chorobotwórczymi jak i również wady wrodzone.

Higiena słuchu polega na tym że nie należy przebywać w hałasie i okresowe badanie słuchu.
Nie wiem czy dokładnie wyjaśniłam, a jeżeli są jakieś nieścisłości to proszę pisać na PW, pozdrawiam.
Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-28T11:58:05+02:00
Małżowina uszna - przewod sluchowy zewnetrzny - blona bebenkowa - kosteczki sluchowe: mloteczek, kowadelko, strzemiaczko - kanal spiralny smlimaka - płat skroniowy mózgu

wady wzroku:
krótkowzroczność - jeżeli jesteś krótkowidzem nie widzisz dobrze przedmioów odległych. Dzieję się tak dlatego że gałka oczna jest zbyt długa lub soczewka zalamuje swiatlo za mocno tak zkupia sie ono przed siatkowka.

dalekowzrocznosc - jesli jestes daleko widzem nie widzisz dobrze przedmiotow bliskich poniewaz galka oczna jest za krotka lub soczewka nie zalamuje promienie wystarczajaco i skupiaja sie one za siatkowka.

daltonizm - odmiana slepoty barw, nierozroznianie barw najczesciej czerwonej i zielonej. W niektorych przypadkach daltonisci postrzegaja swiat czarno-bialym, a ksztalty przedmiotow widza wyrazniej niz osoby zdrowe.

astygmatyzm - wada soczewki lub rogowki oka (splaszczona rogowka - zle skupia promieni swietlne), powoduje znieksztalcony i nieostry obraz

najczestsze choroby:
jeczmien
jaska
katarakta
nadmierne lzawienie
oczopląs
odwarstwienie siatkowki
wytrzeszcz oka
zacma
zez
zapalenie spojowki
zapalenie twardowki
zapalenie teczowki

funkcje ochronna pelnia lzy ktrore nawilzaja oko i pelnia wlasciwosci bakteriobojcze
nalezy pamietac aby pracowac przy odpowiednim oswietleniu, aby nie uszkodzic komorek swiatloczulych znajdujacych sie w oku
pracujac przy komputerze nalezy robic przerwy odrywajac wrok od monitora, wykonywac ruchy galka oczna oraz pamietac aby mrugac (ludzie czesto przy ekranie monitora po prostu przestaja mrugac)
nie nalezy rowniez patrzec na Slonce bez odpowiednich zabezpieczen - moze to doprowadzic do slepoty

choroby uszu
czyrak ucha
nagla gluchota
Niedosłuch - głuchota starcza
Otoskleroza, Otospongioza
szum w uszach
zaburzenia rownowagi
zapalenie ucha zewnetrznego lub srodkowego
mozliwe jest tez ze 3 kosteczki sluchowe zrosna sie ze soba co jest bardzo niebezpieczne poniewaz nie beda mialy mozliwosci przekazywania sobie drgan z powietrza(fal dzwiekowych)

w uszach podobnie jak w przypadku oczu (aparat lzowy) znajduje sie woskowina(gruczol woskowinowy) oczyscza on i zapobiega wysuszaniu ucha co moze prowadzic do zapalenia ucha
nie nalezy uzywac patyczkow higienicznych do ucha choc wiele ludzi to robi, poniewaz mozna w ten sposob uszkodzic sobie blone bebenkowa i doprowadzic do utraty sluchu
i przede wszystkim unikac halasow

mam nadzieje ze pomoglam;)

4 3 4