Odpowiedzi

2010-03-28T12:21:20+02:00
Rozwój wiedzy na temat budowy atomu:

IV w.p.n.e - Demokryt z Abdery i Leukippos - byli to pierwsi twórcy atomistycznej teorii wewnętrznej budowy materii, ich poglądu nie zaakceptowano w starożytności, ani w średniowieczu i szybko o nich zapomniano.
1808 r - John Dalton przedstawił założenia budowy materii (teoria atomistyczno - cząsteczkowa ) , ale do końca XIX wieku uważano atom za niezwykle małą niepodzielną kuleczkę.
1897 rok, to rok odkrycia elektronu przez Josepha Thomson'a, który po tym zdarzeniu opracował tzw. model puddingu śliwkowego budowy atomu
1896 r. - 1898 r. - odkrycia dotyczące zjawiska promieniotwórczości naturalnej m. in. przez Antoine'a Becquerela i stwierdzenie przez niego , że są trzy rodzaje promieniowania - alfa, beta i gamma. Maria Skłodowska - Curie i Pierre Curie przyczynili się do rozwoju wiedzy o budowie materii. Ich badania wykazały, że atomy mają złożoną budowę. Maria Curie wprowadziła także termin promieniotwórczość.
1911 r - Planetarny Model Atomu Rutherforda.
Ten naukowiec sformułował na podstawie tzw. ,,doświadczenia Rutherforda" wniosek, dzięki któremu opracował i opublikował teorię planetarnego modelu atomu. Według niej atom składa się z jądra i krążących wokół niego elektronów, ale ta teoria nie zgadzała się z prawami fizyki, bo ujemnie naładowany elektron powinien krążąc wokół dodatnie naładowanego jądra przybliżać się do niego i w końcu spaść.
1913 r - Niels H. D. Bohr tłumaczy rozbieżność teorii Rutherforda z faktami doświadczalnymi. Zapoczątkował on mechanikę kwantową. Ogłosił, że elektron krąży wokół jądra po orbicie tzw. orbicie stacjonarnej, a przeskok z niej na inną powoduje pobieranie lub oddawanie części energii zwanej kwantem. Niestety model atomu Bohra zgadza się tylko dla atomu wodoru. Dalej zajmuje się tym nowo powstała mechanika kwantowa.
1932 r - odkrycie przez James'a Chadwick'a neutronu, cząstki elektrycznie obojętnej. Odkrył ją bombardując cząsteczkami alfa jądro berylu.
XX wiek przynosi odkrycia cząstek podstawowych takich jak np: bariony, kwarki i słynne hadrony ;)

Z góry przepraszam za jakieś błędy stylistyczne ale pisałam to ,,na gorąco" więc ;)
Mam nadzieję, że pomogłam...
liczę na naj ;*
8 4 8