Jesteś przewodnikiem oprowadzającym wycieczkę uczniów klasy szóstej. Właśnie stoicie przed jamą smoka wawelskiego. Korzystając z różnych informacji opowiedz uczestnikom w 8-10 zdaniach historię smoka.

Pomóżcie ! Proszę ;]
Za najlepsze dam najwięcej !! :))

1

Odpowiedzi

2010-03-28T12:26:20+02:00
Za rządów króla Kraka w Krakowie pojawił się potwór – smok nazywany "całożercą". Żądał on raz na tydzień ofiary z bydła. Jeżeli mieszkańcy nie dostarczyli mu krowy, zjadał w zamian ludzi. Krak wysłał do zabicia smoka swych dwóch synów. Nie potrafili jednak pokonać stwora w walce wręcz, więc wymyślili podstęp. Podali mu skórę bydlęcą wypchaną siarką i smok się nią udusił. Następnie bracia poróżnili się o to, kto zwyciężył smoka, i jeden z nich zabił drugiego. Powróciwszy do zamku, wytłumaczył ojcu, że to smok zabił jego brata. Gdy został po śmierci Kraka królem, odkryto jego tajemnicę i wygnano z kraju. Jan Długosz w swojej kronice przeniósł bratobójstwo synów Kraka na okres po śmierci ojca, a zabójstwo smoka przypisał samemu władcy.

Druga wersja Marcina Bielskiego z XV wieku głosi, że smoka pokonał szewczyk Skuba za pomocą fortelu – podłożył mu barana wypchanego siarką. Po zjedzeniu barana Smoka tak paliło w gardle, że wypił pół Wisły i pękł.
3 5 3