Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-29T16:06:28+02:00
Adam Cisowski to tytułowy bohater powieści Kornela Makuszyńskiego pt. „Szatan z siódmej klasy. Siedemnastoletni uczeń siódmej klasy warszawskiego gimnazjum - jest starszy niż obecni gimnazjaliści z pierwszej klasy, ponieważ przed wojną był inny system edukacji. Pochodzi z rodziny inteligenckiej, jest najstarszym synem spośród pięciorga dzieci lekarza. Adaś posiada jeszcze dwie siostry i dwóch braci. Matka nie pracuje zawodowo, zajmuje się domem i wychowywaniem sporej gromadki.
Jak wygląda nasz bohater? Adam to chłopiec o spojrzeniu „spokojnym i przenikliwym” z włosami w wiecznym nieładzie. Z wyglądu „nieco pękaty i nieforemny", ale silny i wysportowany. Adaś jawi się więc jako dobrze zbudowany, wysoki blondyn o sympatycznej twarzy. Nosi przezwisko Szatan, a to za sprawą swej niezwykłej inteligencji, wręcz błyskotliwości. A nadał mu je sam profesor Gąsowski.
Bo też Adaś jest chłopcem myślącym logicznie: odkrył tajny system odpytywania uczniów przez profesora Gąsowskiego (co dziesiąty z listy, np. czwarty, czternasty, dwudziesty czwarty); przewidział też, jak będzie „zmieniony” sposób wywoływania do odpowiedzi (profesor chciał zaskoczyć Adasia tym, że nie dokona zmian, a chłopiec to przewidział). Szatan wywnioskował też, kto zabrał koledze kosztowne wieczne pióro, odkrył tajemnicę pomyłki w sprawozdaniu finansowym szkolnej spółdzielni ( przyczepiła się czarna nitka, która na papierze udawała jedynkę). Nic dziwnego, że profesor wybrał więc Adasia do rozwikłania tajemniczych i groźnych wydarzeń w dworku swego brata. Tutaj chłopiec musiał przechytrzyć tajemniczych bandytów, co mu się oczywiście po wielu perypetiach udaje.
1 5 1