ZAD1
wyobraź sobie że chcesz zlecić namalowanie atmosfery Paryskiej ulicy,,bursztyny''
A] elementy planu 1
B] elementy planu 2
C] tło i kolorystyka obrazu
ZAD2
opisz kondycje Adama Mickiewicza na emigracji w 32 roku
ZAD3
Wyjaśnij sytuację skąd i dlaczego Polacy znajdowali się we Francji za czasów Mickiewicza

1

Odpowiedzi

2010-03-28T16:38:45+02:00
A] Bogata rodzina. Kobieta trzymająca parasolkę. Na rękach ma jedwabne rękawiczki. Na głowie kapelusik.Ubrana jest w różową sukienkę według aktualnej paryskiej mody. Obok niej idący mężczyzna trzymający na rękach małe dziecko. Mężczyzna i dziecko również ubrani wedle obowiązującej w tamtych czasach mody.
B] Kilkoro ludzi również bogato ubranych spacerujących po paryskiej ulicy. Dystyngowanemu mężczyźnie wróży z ręki cyganka. Gdzieś w oddali przejechała kareta.
C] Tło stanowią paryskie budynki. Jest niedzielne popołudnie letniego dnia więc ulice zalewa słońce. Kolorystyka obrazu to brązy pomarańcze i ogólnie ciepłe kolory. Postacie na pierwszym planie niewątpliwie się wyróżniają.

2. Adam Mickiewicz podczas pobytu na emigracji bardzo tęsknił za ojczyzną i aby "dać upust" swojej tęsknocie pisał utwory, które miały przypominać Polakom dawną świetność niepodległej Polski i motywować ich do walki (nie tylko zbrojnej) o niepodległość. Miały również dodawać otuchy.

3. Polacy przebywający na emigracji we Francji uciekali przed wywózką na Sybir w czasach zaborów. Byli to najczęściej ludzie wykształceni i inteligentni z ziem różnych zaborów, którzy uważali, że zostając w kraju nie będą mogli zdziałać nic w walce o niepodległość głównie z powodu cenzury.
8 4 8