Odpowiedzi

2010-03-28T14:49:49+02:00
Palma Wielkanocna jest symbolem Niedzieli Palmowej.Świecenie palm jest znane od Średniowiecza.Palmy przygotowuje sie z gałązek wierzby,która jest symbolem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy.W trzpień palmy wplatano również
-bukszpan,
-barwinek,
-borówkę,-
- cis,
-widłak.
Wierni przechowują Palmy Wielkanocne przez cały rok, aby w następnym roku mogły zostać spalone na popiół, którym są posypywane głowy w Środę Popielcową.


To jest troche z neta jak coś bo nie pisałas ze nie mozna brac wiadomosci ;)
3 4 3
2010-03-28T14:55:34+02:00
Palma kurpiowska powstaje z pnia ściętego drzewka jodły lub świerka.
Otóż palma składa się z m.in. bukszapnu. Jest to roślina której liście wyglądają jak małe łódki. W palmie występuje kilka takich gałązek bardzo często powiązanych ze sobą jakąś ładną estetyczną wstążką. Palma może się także składać z kolorowych bibułek które przyklejone są do całości. W niektórych palemkach są przyczepiane pisanki i różnego rodzaju gałązki które oplatają pieniek. Mogą też być powiązane ze sobą jakieś zboża czy kwiaty sztuczne (papierowe) lub prawdziwe (polne xD). Większość z palemek jest tworzona tradycyjnie a mianowicie składa się z gałązek wierzby, która w symbolice kościoła jest znakiem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy. W Wielką Sobotę palmy są palone, a popiół z nich jest używany w następnym roku, kiedy w środę popielcową ksiądz znaczy wiernym głowy popiołem.
1 5 1