Odpowiedzi

2009-10-30T23:16:51+01:00
- możliwość rozmnażania się w sprzyjających warunkach środowiska
- mikroskopijna wielkość ułatwia przenoszenie przez wiatr na znaczne odległości
- wytwarzają różne przetrwalniki w niekorzystnych warunkach
- posiadanie wisi umożliwiających pływanie
Najlepsza Odpowiedź!
2009-10-30T23:23:38+01:00
-rzęsek- które umożliwiają ruch, zwłaszcza bakteriom występującym w środowisku wodnym.
-ciałka chromatoforowe - bakterie nie mają chloroplastów, ale niektóre z nich zawierają chlorofil, a czasami i inne barwniki. Niektóre bakterie są intensywnie żółte, inne brązowe, jeszcze inne czerwone, jak pałeczka cudowna, której kolonie przypominające krople krwi pojawiają się niekiedy na obrazach.
-nukleoid (tzw. obszar jadrowy), czyli chromosomu bakteryjnego, niosącego materiał genetyczny, będącego odpowiednikiem jądra u organizmow zbudowanych z komórek posiadających jądro komórkowe z chromosomem DNA zawarty w nukleoidzie nie jest oddzielony od reszty cytoplazmy zawierającej rybosomy, dzięki czemu wykorzystywanie informacji zawartej w tym materiale może być bardzo szybkie
-otoczek i śluzów, ochraniających komórkę od zewnątrz przed negatywnym wpływem środowiska, przede wszystkim przed wysychaniem.
-fimbrii występują u większości bakterii oprócz rzęsek, są to licznie białkowe wyrostki krótsze i cieńsze niż rzęski, biorą one udział w przyczepianiu się komórek do różnych powierzchni.
  • Użytkownik Zadane
2009-10-31T03:00:09+01:00
Bakterie występują pojedynczo, inne mogą tworzyć luźne kolonie. Kolonie powstają wówczas, gdy po podziale komórki macierzystej komórki potomne nie odłączają się od siebie. Zasadniczo, możemy tutaj wyróżnić kilka podstawowych form:
-ziarniak - komórka bakteryjna o kształcie kulistym (jako dojrzałe, wegetatywne formy bakterii).
-seczka (bacillus) i pałeczka (bacterium) - kształt bakterii jest wydłużony (cylindryczny).
- formy spiralne - jak sama nazwa wskazuje, mamy tutaj do czynienia z kształtami mniej lub bardziej skręconymi wokół osi.
- pojedyncze komórki, tzw. ziarenkowce (coccus),
nici lub nitkowce, stanowiące bardzo silnie wydłużone komórki.