Odpowiedzi

2010-03-28T15:12:49+02:00
Nie odniosłam sie może do kryteriów no ale masz gotową rozprawkę ;

"Człowiekowi najbardziej potrzebny jest drugi człowiek "

Postaram się potwierdzić wyżej zapisaną tezę. Uważam, że każdy człowiek najbardziej pragnie drugiej osoby. Czym byłoby życie bez miłości czy przyjażni? Ludziom łatwiej się żyje, jeśli mają dla kogo i są wspierani przez tą drugą osobę. Każdy w życiu dąży do szczęścia, tylko nienormalni nie chcą być szczęśliwi, a takich jest z pewnością mniej. Szczęściem natomiast jest drugi człowiek.
Przytoczę tu przykład z opowiadania "Stary człowiek i morze" napisanego przez Ernesta Hemingway'a.Choć Santiago możę i mógłby żyć bez przyjażni z Manolinem, na pewno nie robiłby wszystkiego z taką pasją, a przede wszystkim nie byłby szczęśliwy. Myślę, że często zastanawiałby się, czy ma sens żyć. Przyjażń z chłopcem dawała mu wieke radości i pewności siebie, ponieważ wiedział, że Manolin nigdy w niego nie zwątpi i że zawsze będzie po jego stronie.
NAstępnym przykładem będzie Jan Kochanowski. Odwołam się do jego życia, które jest ściśle powiązane z jego twórczością. Pisarz po stracie córki Urszulki- swojej nadziei na przetrwanie jego talentu - przeżywał wielką rozpacz. Okazywał to pisząc treny ku czci swojej "Orszulki". Choć inni ludzie pozostali, jego radością jednak była Urszulka. To pokazuje, że człowiekowi drugi człowiek jest potrzebny do życia.
Najdoskonalszym przykładem będą jednak Romeo i Julia, młodzi ludzie, którzy umierają ponieważ nie mogą bez siebie żyć. Sensem ich życia było bycie ze sobą. Uważali, że są dla siebie stworzeni i ich miłość jest najważniejsza, jest ponad wszystko. Wiedzieli, że są sobie potrzebni. Walczyli z przeciwnościami losu, walczyli, bo mieli wsparcie w sobie, bo mieli dla kogo.
Dla mnie najważniejsza jest w życiu przyjażń z drugim człowiekiem. Myślę, że sama nie potrafiłabym długo wytrzymać. NIe potrafiłabym wytrzymać na bezludnej wyspie.
Tutaj przypomnę Robinsona Cruzoe, który bez Piętaszka nie wytrzymałby chyba takiej próby czasu. Choć na wyspie miał psa, to jednak brakowało mu człowieka. Kiedy uratował Piętaszka, zaczął na nowo żyć, bo miał się z kim porozumiewać i cieszyć z każdej rzeczy. Ludzie często uważają, że drugi człowiek jest im niepotrzebny. Ja uwazam, że jest. Starałam się poprzeć tezę, która była zawarta w temacie i myślę, że mi się to udało.
27 3 27