Odpowiedzi

2010-03-28T17:33:17+02:00
ZATRUCIA POKARMOWE
Bacillus Cereus

Występuje w gotowanym ryżu przetrzymywanym w cieple lub nieodpowiednio odgrzewany. Gotowany ryż powinno się utrzymywać bardzo gorący lub szybko schłodzić po ugotowaniu i trzymać w lodówce.

OBJAWY: dokuczliwe wymioty w ciągu godziny od spożycia ryżu albo biegunka występująca później. Powrót do zdrowia następuje szybko.

Campylobacter Jejuni

Zakażenie następuje zazwyczaj gdy kropla krwi z surowego drobiu przedostanie się do ugotowanej potrawy lub sałatki.

OBJAWY: gorączka, ból brzucha oraz nudności, po których następuje krwawa biegunka. Objawy występują w ciągu 2-6 dni od spożycia potrawy i trwają 1-10 dni.

Clostridium Botulinum (Botulism)

Bardzo rzadki, śmiertelny rodzaj zatrucia. Bakterie powstają w niedokładnie wysterylizowanych konserwach warzywnych w słoikach oraz puszkach z mięsem lub rybami.

OBJAWY: pojawiają się w ciągu 18-36 godzin od spożycia potrawy. Występują zaburzenia mowy, trudności w przełykaniu, niewyraźne widzenie, paraliż oraz niewydolność oddychania.

Clostridium Perfringens

Ten rodzaj bakterii pojawia się w ciepłym mięsie, sosach od pieczeni oraz farszu. Najczęściej występuje w niewłaściwie przechowywanym siekanym mięsie.

OBJAWY: bóle brzucha, głowy i biegunka. Czasami wymioty i gorączka. Czas wylęgania 6-12 godzin. Pełne dojście do zdrowia możliwe jest po 24 godzinach.

Escherichia Coli (E. Coli)

Poważne zatrucie pokarmowe, którego przyczyną jest brak higieny przy przyrządzaniu potraw mięsnych.Szczególnie narażone na nie są osoby, które korzystają z ulicznych punktów sprzedaży typu fast-food.

OBJAWY: wymioty oraz bolesna, często krwawa biegunka. Objawy występują po 12-72 godzinach od spożycia potrawy i utrzymują się do 10 dni. Pacjenci często wymagaja hospitalizacji.

Listeria Monocytogenes

Żyje w jelitach wielu ludzi i zwierząt, na ogół nie przysparza kłopotów. Znajduje się głównie w miękkich serach. Rozwija sie takżew temperaturze panującej w lodówce.

OBJAWY: tylko nagłe objawy grypowe od 4 godzin do kilku dni po spożyciu zakażonego pokarmu. Może spowodawać uszkodzenie płodu. Jest także groźna dla niemowląt, osób starszych i chorych.

Salmonella

Zazwyczaj jej źródłem są surowe lub niedogotowanego jaja, niedogotowany drób, a także gotowane potrawy i sałatki, które przez kilka godzin nie były wstawiane do lodówki.

OBJAWY: nudności, ból brzucha, gorączka, wymioty i biegunka występują po 8-36 godzinach po spożyciu potrawy. Dość często spotykana infekcja przenoszona za pośrednictwem produktów żywnościowych. Większe epidemie mogą objąć tysiące osób.


2 zatrucie chemiczne - zatrucia na skutek wypicia stężonych kwasów lub zasad w wyniku omyłki lub w celach samobójczych

I POMOC

v Podanie choremu dużej ilości mleka do picia lub wody z rozbełtanym białkiem jaj

v W przypadku kwasów można podawać magnezję paloną rozpuszczoną w wodzie lub słaby roztwór sody oczyszczonej

v Do złagodzenia oparzeń jamy ustnej i gardła podaje się do picia również oleje jadalne(łyżeczkę)

v Nie należy wywoływać wymiotów

3 zatrucie tlenkiem węgla i spalinami dochodzi wskutek używania wadliwych domowych instalacji gazowych (piecyki łazienkowe), zbyt wczesnego zamykania zasuwy pieca węglowego, przebywania w zamkniętym garażu podczas pracy silnika samochodowego lub pożaru. Ogólnie mówiąc do zatrucia dochodzi na skutek przebywania przez dłuższy czas w atmosferze zanieczyszczonej czadem, spalinami lub gazem. OBJAWY:

· Ból głowy

· Tętno w skroniach

· Szum w uszach nudności lub wymioty

· Drżenie i osłabienie kończyn

· Pojawia się też charakterystyczna nieporadność i obojętność na niebezpieczeństwo

· Chory sprawia wrażenie pijanego

· Twarz staje się żywoczerwona

· Chód niepewny, chwiejny

· Zaburzenia wzroku

· Senność, utrata przytomności

· Zaburzenia oddychania

- tlenek węgla powoduje blokowanie hemoglobiny krwinek czerwonych, która traci zdolność do przenoszenia tlenu

- możliwe powikłania: zapalenie płuc, nerwobóle, uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego

I POMOC

š Natychmiastowe wyniesienie ofiary na świeże powietrze z zadbaniem o własne bezpieczeństwo

š Rozpięcie ubrania

š Ułożenie w pozycji bocznej ustalonej

W razie potrzeby czynności reanimacyjne, wezwać lekarza
4 4 4