1. W oparciu o fragmenty z lektury "Krzyżacy" dokonaj krótkiej charakterystyki następujących postaci historyczncych
-Księżna Anna Danuta
-Król Władysław Jagiełło
-Królowa Jadwiga
-Powała z Taczewa
-Kuno Lichtenstein
-Konrad von Jungingen i Urlich von Jungingen
-Zawisza Czarna

2. Charakterystyka Don Kichota

Prosze jak najszybciej bo potrzebuje na jutro plz ;)

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-28T16:37:55+02:00
1.Księżna Anna Danuta-córka Kiejstuta,księcia litewskiego.Została żoną ks.Janusza Mazowieckiego.Nienawidziła Krzyżaków.Przyjeła Danusię Jurandównę na wychowanie.
2.Król Władysław Jagiełło-wielki książę litewski,ożenił się z Jadwigą i został królem Polski.Dzięki niemu pogańska litwa stała się krajem chrześcijańskim.Przygotował kraj do odniesienia zwycięstwa nad Krzyżakami w bitwie pod Grunwaldem,w której dowodził wojskami polskimi i litewskimi.
3.Królowa Jadwiga-żona Władysława Jagiełły,urodziła córeczkę i wkrutce zmarła ,otaczana czcią jako święta (akcja powieści rozpoczyna się w chwili jej śmierci).
4.Powała z Taczewa-wybitny rycerz polski,odważny,mądry,bardzo silny fizycznie (zwijał w ręku stalow tasak).
5.Kuno Lichtenstein-komtur krzyżacki,którego zbyszko zaatakował w drodze do Krakowa,zarozumiały,mściwy,zawzięty,bezlitosny i pyszny.
6.konrad von Jungingen-wielki mistrz krzyżacki z przełomu XIV i XV wieku hamujący pychę i zuchwałość Krzyżaków ,przeciwnik wojny zakonu krzyżackiego z Polską.Przewidywal,że potęga Krzyżacka ,gmach zbudowany na cudzej ziemi i cudzej krzywdzie,wsparty na kłamstwie,musi runąć.
7.Ulrych von Jungingen-wielki mistrz krzyżacki,który objąłtę funkcję po śmierci brata Konrada,porywczy,gwałtowny i przeświadczony o wielkiej potędze zakonu krzyżackiego.Dążył do wojny z polakami.Zginął w bitwie pod grunwaldem.
8.Zawisza Czarny-znakomity rycerz,ideał ówczesnego rycerza,jeden z najsłynniejszych rycerzy w Europie.
1 5 1