Witam,
Potrzebuję tej pracy na jutro.Wypracowanie.
Historia śmierci Stolnika Horeszko w relacji rożnych bohaterów Gerwazego i ks.Robaka.
I do tego dała nam takie podpunkty.
1.Na podstawie opowieści Gerwazego zrekonstruuj przebieg zdarzeń kto w nich uczestniczy i w jakim celu.
2.Przyjrzyj się opowieści jacka Soplicy czy w warstwie fabularnej rożni się ona od opowieści Gerwazego z jakiej perspektywy opowiadający okazują wydarzenia.
3.Jak w opowieściach Gerwazego i Jacka Soplicy został scharakteryzowany Stolnik.Co jest przyczyna rożnej oceny zachowania Stolnika.
4.Dlaczego historie śmierci Stolnika przedstawiaj postacie a nie narrator .
5.W jaki sposób relacje o śmierci Stolnika Horeszki zmieniają podstawę słuchaczy jak na ta zmianę wpływają okoliczności w których dana opowieść została przedstawiona.
Proszę o jak najszybciej napisanie i błagam!

1

Odpowiedzi

2010-03-28T16:46:03+02:00
Historie smierci Stolnika Horeszki opowiadaja: Gerwazy (swiadek smierci) - klucznik zamku Horeszkow, zaufany sluga strzegacy pamieci rodu, po smierci Horeszki, i ruiny zamku, oraz Jacek Sopliuca - sprawca, zabojca.

Gerwazy opowiadal ja Hrabiemu - ostatniemu mieskiemu potomkowi rodu. Zalezy mu by znudzony przeciagajacym sie sporem z sedzia niezrezygnowal z walki o zamek. W prawdzie Gerwazy mowi tylko o tym czego byl swiadkiem, ale jego opowiesc nie jest obiektywna. Klucznikiem kieruje nienawisc nie tylko do Jacka ale i calego rodu Soplicow. Chce tez naklonic Hrabiego do zmiany zdania i odrzucenia popozycji Podkomorzego.

Jacek Soplica opowiada historie smierci Stolnika Gerwazemu i to w wyjatkowej sytuacji. Jego relacja jest spowiedzia czlowieka umierajacego chcacego "pozamykac" wszystkie swoje ziemskie srawy, uzyskac przebaczenie czy odpuszczenie winy. Jacek koncentruje sie przede wszystkim na tym, co przezywal, mowi o emocjach, ktore doprowadzily go do zbrodni i ta relacja nie jest obiektywna. Obie opowiesxci roznia i to zarowno co do faktow jak i sposobu ich przedstawienia . Z obu wyladnia sie inna charakterystyka Stolnika. Obie relacje wplywaja rowniez na zmiane postawy tego, do ktorego jest adresowana : w przypadku Hrabiego jest to zmiana na gorsze,w przypadku Gerwazego na lepsze.
13 3 13