Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2009-10-30T21:58:10+01:00
"Jam jest Pan Bóg twój, który cię wywiódł z Ziemi egipskiej, domu niewoli"

Naród wybrany opuścił Egipt, ponieważ lud ten był poniżany przez Egipcjan i Izraelici byli wykorzystywani jako niewolnicy, mordowano nowo narodzone dzici, itp.
Bóg objawił się Mojżeszowi i nakazał mu wraz z całym narodem opuścić ziemie Egipskie i obiecał im, że ofiaruje im do zamieszkania "Ziemie Obiecaną".

|Za czasów Józefa syna Jakuba, Izraelici dostali ziemię w Egipcie za dobro, które uczynił on Faraonowi i wszystkim Egipcjanom (Przetłumaczenie snu o krowach tłustych i chudych - latach urodzajnych i nieobfitujących). Lecz po pewnym czasie faraoni zapomnieli o tym co zawdzięczają Izraelitom, a że było ich dużo, za dużo to szukali sposobu jak zapobiec rozrostowi Narodu Wybranego. (Mordowanie niemowląt, niewolnictwo, itp.) I właśnie w czasie prześladowania Izraelitów ma miejsce wyjście z Egiptu.|
3 3 3
Najlepsza Odpowiedź!
2009-10-30T22:00:23+01:00
Pan Bóg uznał że czas by uwolnić izraela z egiptu (z powodu że byli tam oni jako niewolnicy uciskani) więc posłał tam Mojżesza żeby upomniał się u faraona o nich, On poszedł faraon nie chciał ich wypuścić więc Pan Bóg zesłał plagi które wymierzone były że pokazać moc Jahwe oraz obalić bogów egiptu dlatego plagi były takie a nie inna np. ciemność w boga egiptu Ra id. Faraon dalej nie wypuszał więc Pan Bóg wysłał aniołą śmierci który zymordował pierwordnych egiptu, wtedy faraon pozwoli im wyjść, kiedy odeszli kawałek zaczoł ich ścigać. Nieskutecznie jednak gdyż jego armia utopiła się w morzu czerwonym. :)
3 3 3