Odpowiedzi

2010-03-28T17:18:26+02:00
Materia krąży w ekosystemie ponieważ rośliny pobierają ją z gleby w postaci związków nieorganicznych w procesie fotosyntezy przekształcają w związki organiczne, które następnie spożywają zwierzęta i człowiek. Najpierw zjadają zwierzęta roślinożerne - rośliny, a później same są zjadane przez zwierzęta - mięsożerne. Gdy rośliny lub zwierzęta umierają, ich ciała są rozkładane przez destruentów. Czyli związki organiczne są rozkładane do nieorganicznych i obieg się zamyka. Dlatego mówimy o obiegu materii.

Energia wprowadzana jest do ekosystemu przez rośliny, które pobierają energię słoneczną i w nich jest jej najwięcej. Gdy rośliny są zjadane przez roślinożerców to energia przechodzi na zwierzęta ale ulega traceniu np. przez utrzymywanie ciepła ciała i procesy życiowe organizmu. Jeśli roślinożerca zostanie zjedzony przez mięsożerce to przekaże energie ale już mniejszą niż sam pobrał z roślin. Na każdym kolejnym szczeblu energia ulega wytraceniu. Dlatego mówimy o przepływie energii.
4 5 4
Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-28T17:46:34+02:00
Krążenie materii to krążenie pokarmu- zwierzęta roślinożerne zjadają rośliny itd.
Natomiast krążenie energii polega na tym ze rośliny przyswajają energię słoneczną i potem jako pokarm przekazują ją innym organizmom. Energii w tym krążeniu jest coraz mniej

4 3 4