Odpowiedzi

2010-03-28T17:52:09+02:00

Ta odpowiedź została oznaczona jako zweryfikowana

×
Zweryfikowane odpowiedzi zostały sprawdzone przez ekspertów, dlatego mamy pewność, że są prawidłowe i bezbłędne. Od dawna na zadane.pl znajdziesz tysiące poprawnych odpowiedzi, które zostały sprawdzone przez moderatorów (najbardziej zaufanych członków naszej społeczności).
1.Bolesław roztoczył opiekę na czeskim biskupem Wojciechem. Księcia zaciekawił ten pobożny biskup-tułacz, który musiał opuścić Czechy ponieważ był krytykowany przez rodaków za swą religijną gorliwość. Wojciech nie chciał osiedlać się w rzymskim klasztorze, chciał udać się na misje do pogan. Dlatego Bolesław przygotował biskupowi wyprawę misyjną do pogańskich Prusów.
Zakończyła się tragicznie bo w 997roku Prusowie zamordowali Wojciecha.Bolesław chciał odzyskać zwłoki biskupa lecz Prusowie nie chcieli się na to zgodzić. Po pewnym czasie Prusowie ulegli prośbą księcia, i zgodzili się oddać ciało Wojciecha za tyle złota ile waży.Bolesław zgodził się na tą umowę,i pochował biskupa w Gnieźnie. Papież kanonizował go jako męczennika, kościół niebawem uznał go za patrona Polski.

2.W 1000roku cesarz niemiecki Otto III udał się na pielgrzymkę go grobu św. Wojciecha w Gnieźnie. Ze względu na polityczny charakter tego wydarzenia nazywamy je zjazdem gnieźnieńskim. Podczas tej uroczystości ogłoszono papieską decyzję o utworzenie arcy biskupstwa św. Wojciecha, czyli polskiej prowincji kościelnej. Na stolicę arcybiskupstwa wybrano Gniezno .
110 4 110