Odpowiedzi

2010-03-31T13:58:59+02:00
Zanim Werter poznaje Lottę, fascynuje się pięknem przyrody, podziwia ją. Natura pełni tło do rozmyślań. Ma krytyczny stosunek do cywilizacji, bo lubi to, co naturalne. Pod wpływem nieszczęśliwej miłości uważa, ze właściwie przyroda nie liczy się, nie ma znaczenia.
Poprzez literaturę Werter zmienia się wewnętrznie. Homer oddziaływuje na bohatera kojąco. Łagodzi i uspokaja silne porywy serca. Często nawet bohater utożsamia się, choć bezprawnie, z postaciami homeryckimi. Kiedy się zakochuje w Lotcie, sięga po "Pieśni" Osjana; książkę, której towarzyszy atmosfera żalu i melancholii przeżyć miłosnych. Werter dużo wtedy myśli o swoim nieszczęśliwym uczuciu.
Uważam, iż bohaterem rządzą uczucia i jest on przesadnie skłonny do wzruszeń. Jest całkowicie zaślepiony miłością, stawia sobie nieosiągalne cele, niezważając na otaczającą go rzeczywistość. Zmiana jego osobowości sprawia, że decyzje, które podejmuje skazane są na niepowodzenia. Bohater nie radząc sobie z nieodwzajemnioną miłością, popełnia samobójstwo. Nie mógł już sobie poradzić, wciąż cierpiał. Nie widział innych rozwiązań, całkowicie oszalał z miłości.