Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-28T19:47:30+02:00
Bohaterowie ,,Zemsty" - Cześnik Raptusiewicz i Rejent Milczek są jak ogień i woda. Nie na darmo zostali obdarzeni przez autora tak wymownymi nazwiskami.
Pierwszy z nich jest gwałtowny i porywczy, więc w scenie kłótni o mur graniczny krzyczy do Gerwazego, by podał mu gwintówkę, z zamiarem strzelania do sąsiada. Co świadczy też o tym jak łatwo dawał się wyprowadzić z równowagi. Jego zbytni temperament i zabawny, charakterystyczny sposób wypowiadania się, częste wtrącanie zwrotu,, mocium panie", sprawiają, że jest to postać nadzwyczaj komiczna. Cześnik to też intrygant.Świadczy o tym fakt pisania listu ,,od Klary" do Wacława. Jego intryga spełza jednak na niczym, gdyż nie wie ,że Klara i Wacław się kochają, a on tylko ułatwił im realizację planów- małżeństwa.
Natomiast Rejent Milczek to obłudny i chciwy urzędnik sądowy.Był szlachcicem dorobkiewiczem dlatego wybrał inną niż Cześnik karierę życiową. Z pozoru cichy i zawsze ,,pokorny sługa" swoich klientów, manipulacją potrafił wyłudzić od każdego wszystko, czego chciał.Właśnie te cechy wyłaniają się w scenie pisania fałszywych zeznań murarzy. W tej scenie ujawnia się też jego skąpstwo, gdyż nie zapłacił robotnikom za naprawę muru. Na dodatek,by podkreślić swoją uczciwość wciąż powtarza słowa,,Niech się dzieje wola nieba,z nią się zawsze zgadzać trzeba" i sprawia pozory dobrego człowieka. W rzeczywistości jest zapalczywym intrygantem, pochłoniętym bez reszty kłótnią ze znienawidzonym sąsiadem. Niszczy marzenia syna i chce wydać za niego dużo starszą Podstolinę. Tą zapalczywość i szlachecką dumę ponad wszystko, udowadnia przyjmując wyzwanie na pojedynek od impulsywnego Cześnika.
Zdecydowanie nie są to postacie godne naśladowania.Fredro w swojej komedii, doskonale ukazał w tych dwóch bohaterach cechy sarmackiej szlachty polskiej. Skrytykował egoizm, pychę i nieuczciwość ukazując Cześnika i Rejenta w krzywym zwierciadle.