Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-28T17:50:30+02:00
Bolesław Chrobry- pierwszy król Polski. Urodził się około 967 roku. Jego ojcem był twórca państwa polskiego - książę Mieszko I , a matką Dobrawa - księżniczka czeska . Jako dziecko został oddany przez swojego ojca na dwór niemiecki, gdzie był zakładnikiem - gwarantem wierności Mieszka wobec cesarza. Przebywając wśród arystokracji, kleru i uczonych młody Bolesław poznał reguły wielkiej polityki oraz docenił rolę wiedzy w sprawowaniu władzy.
Chrobry postanowiła rozpocząć chrystianizacje Prus. Akcją misyjną miał przewodzić biskup Wojciech, który zginął 997 roku. Książe wykupił jego zwłoki na wagę złota. Biskup został ogłoszony świętym.
W 1000 roku odbył się zjazd w Gnieźnie. Gościem był cesarz Otton III , który wręczył Chrobremu diadem i włócznię Maurycego. Nazwał księcia bratem i współpracownikiem . Utworzono arcybiskupstwo w Gnieźnie, biskupstwo w Krakowie i Kołobrzegu, Poznaniu i Wrocławiu. Po śmierci Ottona cesarze został Henryk II i rozpoczął się okres wojen z Polską.
w 1018 roku Bolesław Chrobry uderzył na Ruś Jarosławca Mądrego i zdobył grody Czernieńskie z Przemyślem i Haliczem.
18 kwietnia 1025 roku koronował się na króla Polski w Gnieźnie. 17 czerwca 1025 roku Chrobry zmarł .

Mam nadzieję, że pomogłam fakt jest tu więcej niż 10 zdań ale uwierz że to co napisałam jest bardzo ważne. Korzystałam ze swoich książek i zeszytów. Liczę na najj !! :)))

17 5 17