Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-30T13:39:37+02:00
Świat wartości w lekturze "Kamienie na szaniec"

--- Uważam, że lekturze "Kamienie na szaniec" autorstwa Aleksandra Kamińskiego przedstawione jest wiele wartości. Postaram się to udowodnić poniższymi argumentami.

--- Po pierwsze w książce przedstawiona jest waga współpracy. Gdyby nie to że bohaterowie współpracowali ze sobą to szybko by zginęli. Postępowali w myśl zasady: "jeden za wszystkich wszyscy za jednego". Kolejną wartością przedstawioną w "Kamieniach na szaniec" jest odwaga. Każdy z bohaterów był odważny. Za sabotaż i akcje dywersyjne groziła nawet kara śmierci. Bohaterowie jednak nie przywiązywali do tego wagi. Inną wartością jest zdolność do poświęcenia się za coś lub kogoś. Rudy, Alek i Zośka byli gotowi zrobić wszystko, aby Polska wydostała się spod "rąk" okupanta. Ostatnią ważną cechą, która została przedstawiona w książce jest wierność - każdy z bohaterów był wierny swojej ojczyźnie. Nikt nie wydał planów konspiracyjnych, nawet Rudy po bardzo ciężkich przesłuchaniach. Wszyscy zginęli za Polskę.

--- Na podstawie przywołanych argumentów myślę, że uzasadniłam, że świat przedstawiony w lekturze "Kamienie na szaniec" jest pełen wartości.
3 3 3
2010-06-28T17:07:42+02:00
Książka „Kamienie na Szaniec” ma bardzo dużą wartość dla współczesnej młodzieży.
Młodzież XXI wieku nie interesuje się tym, jak żyło się podczas II wojny światowej, jakie to było straszne przeżycie dla tysięcy ludzi. Ta książka może przybliżyć trochę tamte czasy oraz zachowanie ludzi. Postacie Alka, Rudego i Zośki pokazują jak godnie żyć, cierpieć i umierać.
Warto również zauważyć, że po przeczytaniu książki uświadamiamy sobie co tak naprawdę jest w życiu ważne. Nie słowa, dobrobyt czy pieniądze, ale przyjaźń, rodzina i ojczyzna.
Kolejną ważną wartością ukazaną w książce jest pomoc innym i wrażliwość na krzywdę bliźnich.
Obecnie młodzież, ale nie tylko, nie zwraca uwagi na krzywdę w ich otoczeniu. Często ktoś mówi „to nie moja sprawa” i to właśnie jest przyczyną panującej „znieczulicy”. Książka „Kamienie na Szaniec” uświadamia jak ważna jest pomoc innym, więc może chociaż część społeczności opamięta się i zastanowi się nad swoim zachowaniem.
Lektura pomaga docenić to, że jesteśmy w niepodległej Polsce i powinniśmy się cieszyć każdym dniem.
Uważam, że moje argumenty są wystarczający potwierdzeniem tezy. Na zakończenie chcę przytoczyć cytat „Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą”. Powinniśmy o tym zawsze pamiętać i być zadowolonym ze wszystkiego co mamy.
1 1 1