Odpowiedzi

2009-10-31T08:43:14+01:00
CHOROBY CYWILIZACYJNE ( zwane także chorobami XXI wieku)

globalnie szerzące się, powszechnie znane choroby, spowodowane rozwojem cywilizacji. Częstotliwość ich występowania zależy od stopnia rozwoju cywilizacyjnego społeczeństwa. Nie ma dokładnego podziału i nie można jednoznacznie powiedzieć czy dana choroba jest chorobą cywilizacyjną.
Przykład chorób cywilizacyjnych:
- cukrzyca
- choroba wieńcowa
- nadciśnienie tętnicze
2009-10-31T08:47:40+01:00
Choroby cywilizacyjne XXI wieku związane są z wysokim rozwojem gospodarczym i społecznym. Globalizacja, zanieczyszczenie środowiska, życie w stresie, ustawiczny brak czasu, który wywołuje negatywne emocje i frustrację powodują, że ludzie coraz częściej borykają się z rozmaitymi chorobami. Wielu z nich nie da się wyleczyć, jednak coraz więcej środków poświęca się na badania naukowe, co pozwala skutecznie walczyć z niektórymi schorzeniami. Istnieją także choroby, które pozornie wydają się niegroźne, jednak cierpi na nie ogromna część populacji, są to m.in. astma, depresja, krótkowzroczność.

Bardzo niebezpieczna, wynikająca również ze złego stylu życia jest choroba wieńcowa. Bezpośrednią przyczyną wywołującą tę chorobę jest nadciśnienie tętnicze, dlatego aby nie narażać się na zachorowanie należy kontrolować przede wszystkim cholesterol w organizmie. Powoduje on także inną groźną chorobę, jaką jest otyłość. W Polsce coraz więcej ludzi ma nadwagę, od której prosta droga prowadzi do otyłości, wywołującej inne o wiele bardziej poważne schorzenia.

Przestrzeganie zdrowej diety umożliwi także uniknięcie choroby metabolicznej (cukrzyca). Powoduje ją nie tylko nadmiar cukru w organizmie, ale także odkładanie się tkanki tłuszczowej. Schorzeniem, które wynika z niedojadania lub niejedzenia jest anoreksja, niebezpieczna szczególnie wśród nastolatek. Drugim niebezpieczeństwem związanym z przesadnym odchudzaniem się jest bulimia. Obydwie choroby są ciężkie, a w wielu przypadkach nieuleczalne.
1 5 1
2009-10-31T13:00:14+01:00
Choroby cywilizacyjne XXI wieku związane są z wysokim rozwojem gospodarczym i społecznym. Globalizacja, zanieczyszczenie środowiska, życie w stresie, ustawiczny brak czasu, który wywołuje negatywne emocje i frustrację powodują, że ludzie coraz częściej borykają się z rozmaitymi chorobami. Wielu z nich nie da się wyleczyć, jednak coraz więcej środków poświęca się na badania naukowe, co pozwala skutecznie walczyć z niektórymi schorzeniami.
Są różne choroby cywilizacyjne np.zakupoholizm,AIDS,Anoreksja,choroba lokomocyjna,cukrzyca, jadłowstręt,nerwica,OCD