Odpowiedzi

2010-03-28T19:21:40+02:00
Jest on bodaj jednym z najbardziej popularnych i znanych bestii mitologicznych. Jako ulubieniec, a zarazem najbliższy przyjaciel Hadesa (rzymskiego Plutona) mieszka w podziemiu umarłych - Tartarze. Ma postać wielkiego psiska, o czarnej sierści i ogniu w oczach. Od zwykłego czworonoga różni go jednak ilość głów, których cerber posiada aż trzy. Kiedy dusze zmarłych przepływają przez piekielne rzeki : Acheron, Styks i Kokytosu wychodzi ze swojej kryjówki i zaczyna boleśnie szczekać. Plotka głosi, że aby go uspokoić należy rzucić mu ciasteczko pieczone na miodzie. Zresztą jest to niekonieczne, gdyż dla wchodzących jest niezwykle uprzejmy. Jednak niech jakaś mało przezorna dusza spróbuje uciec z powrotem na zimie. O!, wtedy robi się nie ciekawie. Z pozoru miły trzy-głowy pies, zamienia się w straszną bestię, a jego postać spowija ognista aura. Rzuca się na uciekiniera przewraca go, tłamsi łapami, szarpie i wlecze w najgłębsze czeluście piekieł.
1 5 1
2010-03-28T19:26:25+02:00
Różne zrodla opisuja cerbera inaczej w mitologii greckiej trzygłowy pies, który strzegł wejścia do świata zmarłych. Potocznie coś lub ktoś czujnie i zajadle broniący dostępu do czegoś.Hezjod z kolei przedstawiał go jako bestię o spiżowym głosie i pięćdziesięciu głowach. Dopiero u późniejszych autorów Cerber miał trzy, dwie, a nawet tylko jedną głowę, nie wpuszczał do Hadesu żywych i nie wypuszczał zmarłych. Jednak Orfeusz udobruchał go śpiewem i grą na lirze. Sybilla prowadząc Eneasza uśpiła Cerbera ciastkiem z makiem i miodem.Ujarzmienie i wyprowadzanie go na ziemię było ostatnią z 12 prac Heraklesa. Uważany był za syna Echidny i Tyfona oraz za brata Ortrosa. Cerber występuje często w rzeźbie antycznej i malarstwie wazowym. W micie o 12 pracach Heraklesa przedstawiony był jako trzy głowy pies o wężowej sierści
a gdy Herakles go uwolnił potrzebował tylko jednego skoku by powrócić do swego domu.
2010-03-28T19:26:29+02:00
Cerber był to trzygłowy pies którego zadaniem miało być pilnowanie wejścia do świata zmarłych.Mieszkał blisko Styksu rzeki zmarłych. Należał do Hadesa boga świata zmarłych. Miał trzy głowy, wielkie łapy, krótki ogon i był czarny. Właściwości: nie wpuszczał żywych i umarłych do świata zmarłych.
1 5 1