Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-06-26T23:25:26+02:00
Jest to instalacja łącząca sieć telekomunikacyjną z domem. W jej skład wchodzą:

- przewód wyprowadzony albo ze słupka lub studzienki telekomunikacyjnej (gdy sieć telekomunikacyjna poprowadzona jest w gruncie), albo ze słupa telefonicznego (gdy sieć poprowadzono drogą napowietrzną) i doprowadzony do puszki telekomunikacyjnej w domu;

- puszka telekomunikacyjna, w której zbiega się domowa instalacja telefoniczna. Puszkę taką umieszcza się zwykle blisko wejścia do domu.

Jeśli w domu planuje się korzystanie z cyfrowej linii telefonicznej (ISDN), operator zamontuje między przyłączem a instalacją specjalne urządzenie, zwane zakończeniem sieciowym NT. W domu, w którym nie ma jeszcze instalacji telefonicznej, oprócz przyłącza operator założy w ramach umowy jedno gniazdko telefoniczne.

działa to na zasadzie inpulsów przesyla z słupa do puszki telefonicznej
3 4 3
2010-06-27T00:07:27+02:00
Podstawową funkcją takiej sieci jest połączenie wszystkich urządzeń w jeden sprawnie działający system. Nowoczesne okablowanie obiektu musi uwzględniać wszystkie bieżące potrzeby, a także wybiegać w przyszłość.

W obecnych czasach odchodzi się od tworzenia tzw. okablowania dedykowanego (tzn. np. osobno na potrzeby sieci telefonicznej - okablowanie teletechniczne, na potrzeby sieci komputerowej - okablowanie komputerowe) na rzecz okablowania teleinformatycznego, które jest uniwersalne i umożliwia elastyczne wykorzystanie na potrzeby podłączenia jak największej ilości mediów.

Do wyznaczonych stanowisk pracy doprowadza się pewną liczbę uniwersalnych kabli, których ostateczne przeznaczenie będzie określone w przyszłości i co ważne może być elastycznie szybko modyfikowane.

Główne wymogi stawiane sieci teleinformatycznej to: uniwersalność, elastyczność, niezawodność, łatwa rozbudowa, multimedialność.