Odpowiedzi

2010-03-28T22:01:34+02:00

Do Sherlocka Holmesa zgłasza się po pomoc, dwudziestodwuletni John Openshaw twierdząc że zostanie niedługo zamordowany tak jak jego stryj i ojciec. Odziedziczył majątek po stryju Eliaszu, który za młodu wyemigrował do Ameryki. W Stanach dorobił się bogactwa ale porzucił ten kraj dlatego ponieważ nie godził się z polityką republikanów którzy rozszerzyli prawa obywatelskie Murzynów (czuł do ludzi o czarnym kolorze skóry wielką odrazę..) Po powrocie do Anglii kupił małą posiadłość w hrabstwie Sussex, gdzie żył na uboczu jak odludek nie spotykając się z nikim. Stryj polubił syna swojego brata który go często odwiedzał i spędzał z nim dużo czasu. Pozwalał chłopakowi buszować po całym domostwie, zabronił mu tylko otwierać jeden pokój. Pewnego razu chłopak zauważył że stryj otrzymał list z Indii po otworzeniu którego wyleciało pięć pestek pomarańczy. W środku koperty były nagryzmolone czerwonym atramentem trzy litery - K.-. W obecności chłopca powiedział że dopadły go dawne grzechy za które poniesie śmierć. Przerażony kazał otworzyć tajemnicze pomieszczenie i przyniesione stamtąd dokumenty, spalił w kominku. W obecności adwokata zapisał posiadłość bratu a następnej kolejności jego synowi Johnowi .Niedługo potem „utopił się” w sadzawce. Na ciele nie było żadnych obrażeń więc śledztwo umorzono…Brat stryja po jego śmierci zamieszkał wraz z synem w odziedziczonej posiadłości. Po roku otrzymał list z pięcioma pestkami pomarańczy i napisanymi wewnątrz trzema literami - K. - . Trzy dni po otrzymaniu listu „wpadł sam” do głębokiego szybu kredowego i skręcił sobie kark…John Openshaw, następny spadkobierca otrzymał list z pięcioma pestkami pomarańczy w dwa lata po śmierci swojego ojca….
Sprawa była tak intrygująca że wielki detektyw nie odmówił pomocy młodemu człowiekowi. Holmes wkrótce odkrył że trzy literki - K –oznaczały Ku-Klux-Klan…lub


Obdarzony nieprzeciętną inteligencją, intuicją i logicznym myśleniem, palący ukochaną fajkę Sherlock Holmes rozwiązuje kolejne zagadki detektywistyczne, spędzające sen z powiek funkcjonariuszom policji.
Znany na całym świecie detektyw z Baker Street 221, miłośnik fajki i gry na skrzypcach, wraz ze swoim przyjacielem doktorem Watsonem tropią przestępców i metodą dedukcji rozwiązują najbardziej skomplikowane łamigłówki kryminalistyczne.
108 4 108