Odpowiedzi

2010-03-29T10:25:22+02:00
1. Kościół katolicki jest jednym z najbardziej rozpowszechnionym kościołem na świecie. Liczy miliony wiernych, z których najwięcej znajduje się w Europie.
2. W żadnym kraju w Europie nie jest dokonywana. Wyjątkiem jest: Białoruś, Rosja oraz Łotwa.
3. Uważam, że kara śmierci powinna być stosowana tylko w bardzo skomplikowanych sprawach, a nie tak jak m.in na Białorusie za zdrade kraju.
2010-03-29T10:34:52+02:00
1. Kościół Katolicki nie ma jednoznacznie określonego stosunku do kary śmierci. Jej ogromnym przeciwnikiem był papież Jan Paweł II.
W Katechizmie Kościoła Katolickiego można jednak przeczytać, że "kiedy tożsamość i odpowiedzialność winowajcy są w pełni udowodnione, tradycyjne nauczanie Kościoła nie wyklucza zastosowania kary śmierci, jeśli jest ona jedynym dostępnym sposobem skutecznej ochrony ludzkiego życia przed niesprawiedliwym napastnikiem. Jeżeli jednak środki bezkrwawe wystarczą do obrony i zachowania bezpieczeństwa osób przed napastnikiem, władza powinna ograniczyć się do tych środków, ponieważ są bardziej zgodne z konkretnymi uwarunkowaniami dobra wspólnego i bardziej odpowiadają godności osoby ludzkiej." Zatem Kościół Katolicki uznaje karę śmierci tylko w ostateczności gdy nie można zastosować innych sposobów kary wobec ochrony życia ludzkiego.

2. Obecnie kara śmierci nie obowiązuje już prawie w żadnym kraju Europy, wyjątkiem jest Białoruś (gdzie jest orzekana i wykonywana), Rosja (moratorium) i Łotwa (także abolicja de facto, kara śmierci grozi tylko za zdradę i przestępstwa wojenne).
W 2005, wg danych Amnesty International, wykonano na świecie co najmniej 2148 wyroków śmierci w 22 krajach. Najwięcej egzekucji (1770) wykonano w Chinach, następny był Iran – 94 wyroki, Arabia Saudyjska – 86 i w USA – 60 egzekucji. W niektórych krajach (w Iranie, Arabii Saudyjskiej, Chinach) egzekucje często wykonywane są publicznie.
Kara śmierci została zniesiona całkowicie w 88 krajach, 11 krajów zniosło ją za wyjątkiem szczególnych przestępstw takich jak zbrodnie wojenne, a kolejne 30 wprowadziły politykę nie wykonywania jej (moratorium) lub nie wykonały żadnego wyroku od co najmniej 10 lat. Kara śmierci obowiązuje wciąż w 68 krajach świata, ale wiele z nich nie przeprowadza egzekucji. W 2004 5 państw usunęło karę śmierci z prawodawstwa: Bhutan, Grecja, Samoa, Senegal i Turcja.

3. Wobec kary śmierci zdania są podzielone. Zawsze będą ludzie, którzy są za a inni przeciw karze śmierci. Jednakże ci, którzy są przeciw zapytani jaką karę przewidzieliby dla mordercy któregokolwiek członka swojej rodziny zaczynają się zastanawiać nad karą śmierci. Racjonalizm jest jednym a emocje są drugim. Także wielu z nas w kwestii kary śmierci jest rozdartych i trudno określić czy za czy przeciw.