Odpowiedzi

2010-03-29T09:59:37+02:00
Gdańskie Nadbałtyckie Centrum Kultury (NCK) ogłosiło konkurs na limeryk związany z Fryderykiem Chopinem. Może w nim wziąć udział młodzież z pomorskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Konkurs związany jest z Rokiem Chopina, obchodzonym w związku z 200. rocznicą urodzin artysty.

Zdaniem pomysłodawców konkursu na limeryk, ta krótka forma literacka doskonale przystaje do humorystycznej osobowości Chopina, jego wyostrzonego zmysłu obserwacji i groteskowych komentarzy czynionych pod adresem otaczającej go rzeczywistości.

- Mamy nadzieję, że uda nam się odsłonić mniej znane oblicze artysty - parodysty, satyryka, humorysty i karykaturzysty. Dowcipem Chopina zachwycali się zarówno domownicy, przyjaciele, jak i goście salonów. To właśnie celny dowcip stał się przepustką do wielkiego świata - powiedziała rzecznik NCK Marta Korga.

Mottem konkursu jest dwuwiersz kompozytora („Bardzo proszę cenzora, Nie krępować mi ozora”), który napisał w wieku 14 lat, w czasie wakacji spędzonych u ciotki, w proteście przeciwko zmianom, jakie wprowadzała ona do redagowanej przez niego gazetki.

Każdy uczestnik konkursu może zgłosić dwa limeryki. Organizatorzy czekają na nie do 20 kwietnia. Limeryki powinny być klasycznymi utworami tego gatunku: pięciowersowymi, z tradycyjnym układem rymów (aabba) i bohaterem oraz nazwą geograficzną pojawiającymi się w pierwszym wersie.