Odpowiedzi

2010-03-29T14:59:43+02:00
Balladyna to główna i tytułowa bohaterka tragedii Juliusza Słowackiego pt. "Balladyna". Dziewczyna jest starszą siostrą Aliny, mieszka wraz z nią i matką w starej chacie; szuka męża.
Balladyna jest pięknością w typie Królewny Śnieżki:ma jasną cerę, czarne włosy i oczy, jest smukła.
Matka kocha starszą córkę bardziej, niż Alinę, jednak dziewczyna odpłaca jej pięknym za nadobne. Tytułowa bohaterka jest nieczuła, nieszczera, wstydzi się matki, gardzi nią. Kiedy wyprowadza się do pałacu zostawia wdowę samą.
Gorący temperament Balladyny pcha ją w ramiona Kirkora, którego nie kocha.
Walczy z siostrą o serce Kirkora, który jest szansą na bogate życie i posiadanie władzy. Nie oczekuje ona od niego pomocy dla rodziny, ani miłości, nie jest ona bowiem dla niej najważniejsza.
Zabiła swojego męża, ponieważ chciała sama panować.
Bohaterka dąży do szczytów władzy, by poczuć ie bezpiecznie. Tam na szczycie nic i nikt nie może jej zagrozić. Kropla krwi na jej czole to symbol- strachu i wyrzutów sumienia. Balladyna przekonuje się jednak (będąc na szczycie) że normy moralne są silniejsze od najsilniejszego króla, a nad władzą świecką jest jeszcze władza i sprawiedliwość boska.
W odniesieniu do tej postaci można postawić pytanie: czy Balladyna może kochać kogokolwiek? Moim zdaniem tak, jednakże jej uczucia zostały przysłonięte zasłoną kłamstwa, nienawiści, zazdrości i pogardy.


Alina to bohaterka drugoplanowa dramatu Juliusza Słowackiego pt. "Balladyna". Jest ona młodszą siostrą Balladyny, szuka męża. Bohaterka kocha ubogą chatkę, w której mieszka z matka i siostrą, i całą okolicę.
Piękna młoda dziewczyna o blond włosach, różowych ustach i fiołkowych oczach- słowiańska uroda.
Kocha matkę, chociaż ta wyraźnie woli Balladynę od młodszej córki. Dziewczyna jednak jest oddana swojej rodzicielce, opiekuje się nią, szanuje matkę.
Dobra oddana, kochająca, pracowita, bez cienia egoizmu byłaby wymarzoną żoną dla Kirkora. Alina darzy go szczerą miłością, docenia jego charakter. Pragnie ona, by po ślubie mąż zaopiekował się jej matką i siostrą.
Alina nie potrafi zrozumieć uczuć, jakie miotają Balladyną, bo cały świat osądza według swej naiwności i niewinności. Bohaterka chce wyjść za Kirkora, jednak gotowa jest odstąpić go Balladynie, jeżeli dzięki temu siostra będzie szczęśliwa.
Alina jest ucieleśnieniem najlepszych ludzkich cech- bohaterka pozytywna. W myśl baśniowych reguł to ona powinna zostać żoną hrabiego i wyjść za niego za mąż. Tak się jednak nie stało.