Odpowiedzi

2010-03-30T12:05:13+02:00
Góry lodowe mogą się pojawiać nawet do 40° szerokości geograficznej północnej i dlatego często są przyczyną licznych katastrof, np. zatonięcie w 1912 statku pasażerskiego Titanic było spowodowane zderzeniem się z górą lodową. Największe góry lodowe występują u wybrzeży Antarktydy.
Gigantyczna góra lodowa, która oderwała się od Antarktydy, zagraża prądom oceanicznym - ostrzegają australijscy naukowcy. Ich zdaniem, zmiany mogą dotyczyć też regularnych zjawisk pogodowych.

Góra lodowa ma dwa i pół tysiąca kilometrów kwadratowych powierzchni - tyle, co Luksemburg. Znajduje się w niej tyle zamrożonej słodkiej wody, ile zużywa cały świat w ciągu roku - podają naukowcy, cytowani przez australijskie radio ABC.
Góra oderwała się dwa tygodnie temu od tak zwanego Lodowca Mertza. Obecnie dryfuje w rejonie na południe od Australii. Zdaniem ekspertów, takie zjawisko, które pojawia się raz na 50 do stu lat, nie jest konsekwencją zmian klimatycznych. Może mieć jednak poważny wpływ na procesy powstawania morskiej wody, a przez to na prądy oceaniczne i pogodę. Jedną z konsekwencji mogą być mroźniejsze zimy na północnym Atlantyku. Skutki prawodpodobnie nie będą odczuwane od razu, ale jeśli pojawią się, to będą obserwowane przez wiele lat - uważa część klimatologów. Inni sugerują, że na razie jest za mało danych, by przedstawiać takie prognozy.to jest przykald ale moze ci sie uda cos jeszcze dopisac;p