Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-29T20:35:47+02:00
Witam!

Chciałbym poruszyć temat dotyczący obrony Jasnej Góry, która odbyła się podczas 'potopu szwedzkiego' w 1655 roku co za pewne większość użytkowników forum wie (ale pomińmy już ten punkt).

Otóż, aktualnie jestem w trakcie pisania pracy badawczej dotyczącej kwestii mianowitej: czy obrona klasztoru na Jasnej Górze w 1655 roku naprawdę 'tak zwanym' cudem czy też po prostu przyczyniły się do tego jakieś konkretne wydarzenia, czynniki itp.?

Zastanawiam się jakie jeszcze czynniki prócz niżej wymienionych mogły mieć wpływ na pomyślną obronę klasztoru - starając się nie patrzeć na to jako 'cud'.

- opór chłopów, który pojawił się podczas 'potopu szwedzkiego' (mógł mieć wpływ. Ponoć chłopi odmówili złożenia zapasów generałowi Mullerowi kiedy to szturmował klasztor),
- decyzje Augustyna Kordeckiego oraz jego umiejętności dyplomatyczne,
- nieadekwatny ekwipunek szwedzkich wojsk i brak jakichkolwiek przygotowań do oblężenia,
- naturalne położenie klasztoru (na wzgórzu)

Interesuje mnie Wasza opinia co do obrony klasztoru na Jasnej Górze.

Czy moglibyście dodać jeszcze jakieś czynniki, które miałyby wpływ na pomyślną obronę?
Sądzicie, że był to rzeczywiście cud? (jako historycy, powinniśmy patrzeć raczej obiektywnie na owe stwierdzenie)


Oblężenie trwało od listopada do grudnia 1655 : 8 listopada pod twierdzą pojawia sie Weyhard Wrzeszczowicz z 300 rajtarami a 18 listopada podchodzi tam sam Burchard Muller von Der Luhnen z reszta armii.Agrgumenty które przeczyły by "cudowi" to także:
dobre przygotowanie do obrony załogi twierdzy(dość liczna ilość dział i umocnień(dużo oktaw i kartaunów)
uzupełniono zapasy prochów i przysłano 60 muszkieterów kupionych we wrocławiu przez Teofila bronowskiego opata.
Świetne decyzje Kordeckiego.
wygrane wycieczki urządzane przez szlachte.
Podczas oblężenie przyszedł z pomoca także podstoli rawski Piotr Śladkowski ktory jako poseł szwedzki zachęcił do oporu oblężonych przynosząc wieści z kraju.
Odważni i mądrzy ludzie jak; Piotr Czarniecki brat Stefana.
I ostatnie : okazuje się że ciężkie armaty które przyszły szwedom z Krakowa nie były aż tak potężne jak mówi w potopie Sienkiewicz.

Oblężenie,trwało 48(od 18 listopada do 27 grudnia) dni,obrońcy,około 300,pod dowództwem przeora Augustyna Kordeckiego i starosty piotrowskiego Stanisława Warszyckiego ,posiadali do 30 armat.Klasztor był ufortyfikowany bastionowo,czyli według ówczesnych kanonów obronnych. Dzięki bastionom w narożnikach można było prowadzić ogień z flanki, strzelając z boku.
Wojsk szwedzkich biorących udział w oblężeniu było 3500 tysięcy i 8 dział.Potem ściągnięto jeszcze 6 dział oblężniczych.Z 8 na 9 listopada pod klasztorem zjawił się z oddziałem trzystu rajtarów Jan Wejhard hrabia Wrzesowiczktóry podstępem chciał opanować klasztor,ale zastał bramy zamknięte.Dopiero 18 listopada przybył gen.Muller i rozpoczął blokadę klasztoru.
16 3 16