Odpowiedzi

2009-10-31T15:13:59+01:00
Wejście w życie Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 2 kwietnia 1997 r. wniosło do polskiego prawa systemowe uregulowanie kwestii wolności i praw człowieka. Uzupełniając ofertę rynku wydawniczego w tym zakresie, przedstawiamy czytelnikom przede wszystkim problematykę konstytucyjno- ustrojową, a także w sposób przekrojowy ukazujemy system wolności i praw człowieka zawarty w rozdziale II Konstytucji. Prezentowane opracowanie składa się z ośmiu rozdziałów tworzących komplementarną całość. Przedstawiono w nich: pojęcie, istotę oraz genezę wolności i praw człowieka, godność jako źródło wolności i praw człowieka, kwestię równości wobec prawa, status obywatela i cudzoziemca w państwie, wszelkie wolności i prawa osobiste, polityczne oraz ekonomiczne, socjalne i kulturalne, a także konstytucyjne środki ochrony wolności i praw. Poszczególne rozdziały napisali: Małgorzata Augustyniak - I Stanisław Bułajewski, Marcin Dąbrowski - VII Marek Chmaj - II, III Joanna Juchniewicz, Marcin Kazimierczuk - VI Dorota Lis-Staranowicz - VIII Dobrochna Ossowska - IV Bogna Przybyszewska-Szter - V
5 2 5
2009-10-31T15:24:11+01:00
Dziś od rana Program II Polskiego Radia prowadzi całodobową akcję protestacyjną: wszyscy przyszliśmy do pracy, dziennikarze i realizatorzy siedzą w studiu zgodnie z listą dyżurów - ale w eter idzie jedynie motyw “Warszawianki”, stary sygnał stacji, oraz komunikat o proteście. Poza tym nadajemy już tylko… śpiew ptaków.

O ile pamięć mnie nie myli, tak nie było nigdy w niewojennych dziejach Polskiego Radia. Zdecydowaliśmy się na ten krok, żeby powiedzieć najjaśniej, jak potrafimy: już niedługo tego radia, które słuchacze znają tak dobrze, może po prostu nie być. Jeśli zabraknie solidarności z Polskim Radiem i jego anteną kulturalną, będziemy musieli zamilknąć już nie w ramach protestu, lecz z braku środków. Kto wie, może zamiast dzisiejszych ptasich treli usłyszycie wtedy na tej częstotliwości sapanie żubra? Nie, nie tego z lasu - raczej tego z reklamy piwa!
4 3 4