Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-29T14:43:47+02:00
Ja wybrałam jeden z wielu zwyczajów wielkanocnych jest to zwyczaj palmy wielkanocnej.Palma wielkanocna lub zastępująca ją gałązka wierzbowa jest tradycyjnym symbolem Niedzieli Palmowej. Tradycyjne palmy wielkanocne przygotowuje się z gałązek wierzby, która w symbolice kościoła jest znakiem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy. Obok wierzby używano również gałązek malin i porzeczek. Ścinano je w Środę Popielcową i przechowywano w naczyniu z wodą, aby puściły pąki na Niedzielę Palmową. W trzpień palmy wplatano również bukszpan, barwinek, borówkę, cis, widłak. W Wielką Sobotę palmy są palone, a popiół z nich jest używany w następnym roku, kiedy w środę popielcową ksiądz znaczy wiernym głowy popiołem. palmami wielkanocnymi wiąże się wiele ludowych zwyczajów i wierzeń:
- poświęcona palma chroni ludzi, zwierzęta, domy, pola przed czarami, ogniem i wszelkim złem,
- połykanie bazi zapobiega bólom gardła i głowy, a sproszkowane kotki dodawane do naparów z ziół mają moc uzdrawiającą,
- bazie z poświęconej palmy zmieszane z ziarnem siewnym podłożone pod pierwszą zaoraną skibę zapewnią urodzaj,
- krzyżyki z palmowych gałązek zatknięte w ziemię bronią pola przed gradobiciem i burzami,
- poświęcone palmy wystawiane podczas burzy w oknie chronią dom przed piorunem,
- poświęconą palmą należy pokropić rodzinę, co zabezpieczy ją przed chorobami i głodem,
- uderzenie dzieci witką z palmy zapewnia zdrowie,
- wysoka palma przyniesie jej twórcy długie i szczęśliwe życie,
- piękna palma sprawi, że dzieci będą dorodne.

licze na naj
5 3 5
2010-03-29T14:46:16+02:00
Malowanie jaj.
W starożytności jajko było przedmiotem kultu religijnego, uważano, że jest ono początkiem wszystkiego. Wierzono też, że pierwowzorem małych jaj było jajo olbrzym, które wyszło z ust najwyższego Boga. Dlatego też u połowy egipskich świątyń zawieszano jaja, które miały chronić od wszelkich nieszczęść.
Maria Magdalena pobiegła do domu i zobaczyła, że wszystkie jaja ubarwione zostały na czerwono. Wyszła więc na ulicę i rozdawała je zalęknionym Apostołom, głosząc im radosną wieść o Zmartwychwstaniu, a wtedy jajka zamieniły się w ptaki. Świadczyć to miało, że tak samo przez śmierć i zmartwychwstanie Jezusa powstał na nowo żywot ludzki.
7 3 7