Przemowa.
Bardzo proszę o przetłumaczenie tego na j.angielski
Pilne!!!
Z góry dziękuje :)Mam na imię Kinga Gralińska i mam 16 lat. Mieszkam w Dobrowie. Uczę się w gimnazjum nr 2 w Kole. Do szkoły jeżdżę autobusem. Interesuję się muzyką. Kocham śpiewać, więc od 6 lat śpiewam w chórku kościelnym. Bardzo lubię zwierzęta, a zwłaszcza psy. Dlatego mam psa owczarka niemieckiego Arkana. Moja rodzina składa się z 6 osób. Mama ma na imię Renata i ma 40 lat. Jest średniego wzrostu, ma krótkie brązowe włosy i niebieskie oczy. Pracuje w szkole, a na co dzień zajmuje się domem. Tata ma 40 lat. Jest wysoki i przystojny. Włosy ma krótkie i niebieskie oczy. Z zawodu jest elektrykiem. Moja siostra ma na imię Weronika i ma 18 lat. Jest niska i szczupła. Ma brązowe włosy i zielone oczy. Uczy się w Liceum Ogólnokształcącym w Kole. Brat Szymon ma 10 lat. Jest szczupły i wysoki jak na swój wiek. Uczy się w Szkole Podstawowej w Dobrowie. Brat Mateusz ma 5 lat. Jest szczupły i mały. Chodzi do zerówki. Kocham swoją rodzinę i uwielbiam spędzać z nią czas.

3

Odpowiedzi

2010-03-29T14:44:24+02:00
My name is King Gralińska and I have 16 years. I live in Dobrowie. I teach at the secondary school No. 2 in the Circle. I ride the bus to school. Interested in music. I love to sing, so 6 years singing in church choir. I really like animals, especially dogs. Therefore, I have a German Shepherd dog Arcana. My family consists of 6 persons. My mother's name is Renata and have 40 years. Is of medium height, has short brown hair and blue eyes. He works at the school and is taking care of the house. Dad is 40 years. It is tall and handsome. Has short hair and blue eyes. Is an electrician by profession. My sister's name is Veronica and has 18 years of age. Is low and slim. He has brown hair and green eyes. Taught in secondary school in the Circle. Brother Simon is 10 years old. It is slim and tall for his age. It is taught in Primary School in Dobrowie. Brother Matthew is 5 years. It is slim and small. Goes to kindergarten. I love my family and I love to spend time with her.
Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-29T14:46:40+02:00

Mam na imię Kinga Gralińska i mam 16 lat. Mieszkam w Dobrowie. Uczę się w gimnazjum nr 2 w Kole. Do szkoły jeżdżę autobusem. Interesuję się muzyką. Kocham śpiewać, więc od 6 lat śpiewam w chórku kościelnym. Bardzo lubię zwierzęta, a zwłaszcza psy. Dlatego mam psa owczarka niemieckiego Arkana. Moja rodzina składa się z 6 osób. Mama ma na imię Renata i ma 40 lat. Jest średniego wzrostu, ma krótkie brązowe włosy i niebieskie oczy. Pracuje w szkole, a na co dzień zajmuje się domem. Tata ma 40 lat. Jest wysoki i przystojny. Włosy ma krótkie i niebieskie oczy. Z zawodu jest elektrykiem. Moja siostra ma na imię Weronika i ma 18 lat. Jest niska i szczupła. Ma brązowe włosy i zielone oczy. Uczy się w Liceum Ogólnokształcącym w Kole. Brat Szymon ma 10 lat. Jest szczupły i wysoki jak na swój wiek. Uczy się w Szkole Podstawowej w Dobrowie. Brat Mateusz ma 5 lat. Jest szczupły i mały. Chodzi do zerówki. Kocham swoją rodzinę i uwielbiam spędzać z nią czas.

My name is Kinga Gralińska and I have 16 years. I live in Dobrowa. I teach at the secondary school No. 2 in the Koło. I ride the bus to school. Interested in music. I love to sing, so 6 years singing in church choir. I really like animals, especially dogs. Therefore, I have a German Shepherd dog Arcana. My family consists of 6 persons. My mother's name is Renata and have 40 years. Is of medium height, has short brown hair and blue eyes. He works at the school and is taking care of the house. Dad is 40 years. It is tall and handsome. Has short hair and blue eyes. Is an electrician by profession. My sister's name is Veronica and has 18 years of age. Is low and slim. He has brown hair and green eyes. Taught in secondary school in the Koło. Brother Simon is 10 years old. It is slim and tall for his age. It is taught in Primary School in Dobrowo. Brother Matthew is 5 years. He is slim and small. Goes to kindergarten. I love my family and I love to spend time with her.
2010-03-29T14:58:38+02:00
My name is Kinga Gralinska, I'm 16. I live in Dobrowa. I study in junior high No2 in Kole. To school I go by bus. I'm interested in music. I like singing, so I have been singing in a choir since I was 6. I like animals very much, expecially dogs. That's why I have a dog, his name is Arkan. I have 6 people in my family. My mother's name is Renata and sh's 40. She's not too tall, she's got short, brown hair and blue eyes. She works at school, and takes care of our home. My father is 40 too. He's tall and handsome. He's got short hair and blue eyes. He works as an electric. My sister, Weronika, is 18. She's short and slim. She's got brown hair and green eyes. She studies in high school in Kole. My brother Simon has got 10 years old. He's slim and tall so far. He studies at school in Dobrowa. And the youngest member of my family is Mateusz, he's 5. He's slim and small. He goes to prelim. I love my family and I like to spend time with them.