Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-29T15:56:43+02:00

Ta odpowiedź została oznaczona jako zweryfikowana

×
Zweryfikowane odpowiedzi zostały sprawdzone przez ekspertów, dlatego mamy pewność, że są prawidłowe i bezbłędne. Od dawna na zadane.pl znajdziesz tysiące poprawnych odpowiedzi, które zostały sprawdzone przez moderatorów (najbardziej zaufanych członków naszej społeczności).
Nauka o grzeczności ma związek z zachowaniem Tadeusza- rozkojarzonego, myślącego o pustym miejscu obok siebie przy stole. Sędzia ubolewa nad tym, że współczesna młodzież, choć lepiej wykształcona nie jest dobrze nauczona grzeczności. Praktyki życiowej Sędzia nabywał na dworach, wspomina swą edukację, gdzie służył u ojca Podkomorzego i jest mu wdzięczny za to, że "zrobił z niego człowieka". Uważa, że korzyścią której nikt mu nie odbierze są zasady określane obecnie jako savoir vivre.
Grzeczność nie jest nauką łatwą, w swym zachowaniu trzeba wyróżnić każdego ze względu na wiek, płeć, hierarchię. W dawnych czasach wszyscy wiedzieli o powiązaniach rodowych, gdyż gwarantowało to dbanie o reputację i obyczaje. Według Sędziego do domów jedynie szpiedzy i nędzarze nie mogli wejść bezkarnie. Obecnie to pieniądze są przepustką, jedyną kategorią ludzi.
Nauka o grzeczności służy też przy określaniu własnej wartości, porównywaniu się z innymi. Sędzia zwraca uwagę, że będąc uprzejmym dla kobiet, można zdobyć ich względy, ideałem jest stopniowe poznawanie się i na tej podstawie - kojarzenie.
14 3 14