Odpowiedzi

2010-03-29T16:04:48+02:00
Wielki czwartek- ostatnia wieczerza
wielki piatek- smierc jezusa
wielka sobota- przebywanie pana jezusa w grobie
wielka niedziela- zmartwychwstanie
2 5 2
2010-03-29T16:12:19+02:00
Wielki Czwartek to pamiątka Ostatniej Wieczerzy podczas której Jezus zapowiada zdradę przez Judasza. Podczas wieczerzy Jezus ustanawia sakramenty Eucharystii i Kapłaństwa oraz przepowiada zaparcie się Świętego Piotra. Po wieczerzy Jezus z uczniami udaje się do ogrodów Getsmani gdzie zostaje pojmany przez wysłanników Sanhedrynu (rady żydowskiej).
Pierwszy dzień Triduum Paschalnego.

Wielki Piątek upamiętnia mękę i śmierć Jezusa Chrystusa poprzez ukrzyżowanie. To dzień żałoby i skupienia. W tym dniu nie sprawuje się mszy świętej. Drugi dzień Triduum Paschalnego.


Wielka Sobota jest dniem żałoby i adoracji Najświętszego Sakramentu. W ten dzień, podobnie jak w Wielki Piątek, nie odprawia się mszy, święci się jednak pokarmy na wielkanocny stół. Wielka Sobota to czas oczekiwania na Zmartwychwstanie. Trzeci dzień Triduum Paschalnego.

Niedziela Wielkanocna Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego. Upamiętnia zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Jest to również ostatni dzień Triduum Paschalnego, liczonego według kalendarza żydowskiego od wieczora Wielkiego Czwartku do wieczornych nieszporów w Niedzielę. To czas radości z cudu zmartwychwstania.
4 5 4
2010-03-29T16:16:57+02:00
Wielki czwartek-ustanowienie sakramentów Kapłaństwa i Eucharystii
wielka sobota-dzień żałoby, zadumy, poświęcenie ognia
wielka niedziela-zmartwychwstanie Pana Jezusa