B) Wymień nazwy rzek znajdujące się na trasie przejazdu z Legnicy do Szklarskiej Poręby.
c) Podaj ile kilometrów pokonasz jadąc poszczególnymi rodzajami dróg a następnie zapisz łączną długość wyznaczonej trasy.
d) Wyznacz i opisz alternatywę trasy przejazdu z Legnicy do Szklarskiej Poręby.
d) Napisz która spośród wyznaczonych tras przejazdu z Legnicy do Szklarskiej Poręby jest bezpieczniejsza oraz mniej uciązliwa. Uzasadnij swój wybór.
To jest zadanie 2 na stronie 23 w ćwiczeniach z geografii do nowej podstawy programowej ;)

1

Odpowiedzi

2009-10-31T16:56:16+01:00
B. Bóbr, Nysa Szalona lub Bóbr, Kaczawa

c. (do wyboru)
Droga nr. 1
Autostrady: --
Drogi główne: 79 km
Drogi drugorzędne: --
Drogi lokalne: --
Łączna dł. trasy: 79 km

Droga nr. 2
Autostrada: --
Drogi gł.: 17 km
Drogi drug.: 57 km
Drogi lokal.: --
Łączna dł. trasy: 74 km

d. Alternatywna trasu przejazdu wynosić będzie 79 km. Zaczynając trasę od Legnicy jedziemy w kierunku południowym drogą E 65. Jadąc 20 km przejeżdżamy przez Jawor. Następnie 29 km do Bolkowa, cały czas droga nr E 65. Tam kierujemy się na zachód. Po przejechaniu 33 km znajdziemy się w Jeleniej Górze. W Jeleniej Górze jedziemy dalej droga nr E 65. Jedziemy 17 km i znajdujemy się w Szklarskiej Porębie.

e. Według mnie bezpieczniejszą i mniej uciążliwszą drogą będzie droga nr 2, czyli ta krótsza. Sadzę tak, ponieważ prowadzi ona przez drogę drugorzędną, na której jest zdecydowanie mniejszy ruch niż na drodze głównej (krajowej). Na drogach, gdzie jest duży ruch przez nieostrożność kierowców jest codziennie dużo wypadków i dlatego radzę nie jechać tą drogą. Drogi drugorzędne (wojewódzkie), choć nie mają dobrego stanu, zawsze są bezpieczniejsze, ponieważ ruch nie jest taki uciążliwy, tzn. nie tworzy się zbyt wiele korków.
90 4 90