Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-29T16:14:02+02:00
Wielkanoc w Angli ma swój początek długo przed nastaniem chrześcijaństwa. Wielkanoc swoją nazwę zawdzięcza po anglo-saskiej bogini wiosny - Eostre.

Narodziny, szczęście i płodność to niektóre z symboli przypisywanych bogini.

Wielkanoc nie oznacza jedynie końca zimy ale jest także końcem postu. I dlatego jest czasem radości i świętowania.

Pisanki i zając wielkanocny

Jaja jako symbol wiosny i nowego życia są nierozerwalnie związane z Wielkanocą w Anglii. Dawniej były dekorowane farbami jak nasze polskie pisanki. Obecnie zostają wyparte przez czekoladowe jaja wielkanocne. Na północy Anglii w Preston jest zwyczaj turlania jaj. Jaja ugotowane na twardo są turlane po zboczu i jajo które najdalej się sturla wygrywa :)

W innych regionach ludzie bawią się tak: trzyma się jajko w dłoni i uderza w jajko przeciwnika. Przegrywa ten którego jajo pierwsze pęknie.

Inną grą jest polowanie na jaja poukrywane w zakamarkach ogrodu.

Zając wielkanocny był symbolem prawdawnej bogini księzyca i stanowi element dekoracyjny stołu wiekkanocnego. Dawniej po okresie świąt wielkanocnych rozpoczynano polowania na zające.

Wielkanoc była dniem dla par biorących ślub. Dlatego być może w okresie Wielkiej Nocy ludzie ubierali się w odświętne stroje. Kobiety przywdziewały specjalne czepki ozdabiane wstążkami i kwiatami. Dziś można obejrzeć te nakrycia w Londynie na specjalnej paradzie wielkanocnej
7 4 7
2010-03-29T16:17:03+02:00
W Anglii święta wielkanocne obchodzone sa troszkę inaczej niz u nas w Polsce .
Anglicy robią różne imprezy.Jaja rozmieszczaja po ogrodzie a dzieci potem ich szukaja ....
do drzwi puka zajaczek wielkanocny przynoszacy różne niespodzianki
5 2 5
2010-03-29T16:17:52+02:00
Swięta wielkanocne w Anglii to nic specjalnego,zupełna różnica jak w Polsce. Przedewszystkim większość anglików jest niewierzacych-wiekszosc kosciołów protestanckich wiec nie ma tak słynnej tradycji jak w Polsce w postaci świecenia jajek.Wielkanoc oczywiści je sie uroczyste śniadanko,ale np. nikt jajek nie maluje.
5 3 5