Odpowiedzi

2010-03-29T16:22:37+02:00
Rzepak,burak cukrowy,ziemniak,zboża,soja,słonecznik,palma]]]]]]]]]]]
4 4 4
2010-03-29T16:33:01+02:00
Biopaliwo - paliwo powstałe z przetwórstwa produktów organizmów żywych np. roślinnych, zwierzęcych czy mikroorganizmów.
3 3 3
  • mego
  • Początkujący
2010-03-29T17:17:10+02:00
Jako źródło biomasy, używa się często tak zwanych roślin energetycznych, czyli takich, które uzyskują duży przyrost biomasy w krótkim czasie. Możemy wśród najpopularniejszych roślin tego typu wymienić Wierzbę energetyczną, Ślazowiec pensylwański , Topinambur, Różę wielokwiatową , Rdest Sachaliński, Miskant olbrzymi , czy cukrowy i wiele innych. Wykorzystuje się tu najczęściej drewno odpadowe, odchody zwierząt, odpady organiczne, oleje roślinne i tłuszcze zwierzęce, specjalne gatunki wodorostów. Rośliny uprawiane celem przeznaczenia ich na uzyskanie biopaliw objęte są dopłatami bezpośrednimi.
W procesie produkcji biopaliw energia słoneczna może być akumulowana w biomasie organizmów roślinnych poprzez fotosyntezę, a następnie akumuluje się ona w organizmach zwierzęcych, żywiących się materiałem roślinnym. Można ją następnie przetworzyć na inne rodzaje energii, poprzez spalanie biomasy lub produktów jej rozkładu. W wyniku spalania uzyskuje się energię cieplną, która może być przetworzona na inne rodzaje energii, w tym na przykład na energię elektryczną.
Biopaliwem jest również gaz generatorowy, składający się z wodoru i tlenku węgla, a powstały w procesie zgazowania biomasy w zamkniętych generatorach. Gaz ten jest spalany w kotle, albo może tez bezpośrednio napędzać silnik spalinowy lub turbinę. Doprowadzając biomase do fermentacji możemy uzyskać biogaz, metanol, etanol, butanol, oraz inne wysokoenergetyczne związki.
Najbardziej wydajnym sposobem produkcji biopaliw jest produkcja z glonów. Wzbogacona dwutlenkiem węgla woda przepływająca w zamkniętych zbiornikach gdzie produkowane są glony. Efektem jest uzyskanie białka i tlenu. Paliwo glonowe stanowi tak zwane biopaliwo trzeciej generacji.
4 4 4