Odpowiedzi

2009-10-31T16:53:13+01:00
Z tej mąki chleba nie będzie
Jeść chleb z niejednego pieca
2009-10-31T16:53:54+01:00
Z niejednego pieca chleb jadać
chleb powszedni
nie będzie chleba z tej mąki
potrzebny jak chleb
ciężki kawałek chleba
lekki chleb
iść na swój chleb
iść po proszonym chlebie
Najlepsza Odpowiedź!
2009-10-31T16:54:05+01:00
Z niejednego pieca chleb jadać - być doświadczonym życiowo, wiele przeżyć: Kiedy wejdziemy do tej meliny, chciałbym mieć za plecami Adama - on z niejednego pieca chleb jadał, więc będę się czuł pewniej.

chleb powszedni - codzienność, zwyczajność: Ciężka praca, pośpiech, brak czasu dla najbliższych to nasz chleb powszedni.

potrzebny jak chleb - nieodzowny, niezbędny: Dobra literatura jest potrzebna jak chleb, bez niej ludzie przestają myśleć.

nie będzie chleba z tej mąki - to się nie uda, nic z tego nie będzie: Od dawna przekonywałem was, żeby nie polegać na zdaniu Wieśka. Tyle razy zniechęcał, mówił "nie będzie chleba z tej mąki", a tymczasem niemal na naszych oczach wyrosło śliczne przedszkole. Warto było działać konsekwentnie!

ciężki kawałek chleba - ciężka praca zarobkowa: Po dziesięciu latach pracy w szkole widzę, że zawód nauczyciela to ciężki kawałek chleba.

lekki chleb - łatwy sposób zarabiania na utrzymanie: Przecież Joanna pracuje w ciszy, spokoju, bez stresów - lekki chleb!

iść na swój chleb - rozpocząć samodzielne życie: Teraz, kiedy idą na swój chleb, powinni wiedzieć, ile rozczarowań niesie ze sobą życie.

iść po proszonym chlebie - iść na żebry: Stara Agata z Lipiec każdej jesieni wyruszała po proszonym chlebie, żeby nie być ciężarem dla swoich krewnych.

dla chleba - z konieczności. W pieśni autorstwa Michała Bałuckiego zaczynającej się od słów Góralu, czy ci nie żal... padają słowa: "I góry opuścić trzeba dla chleba, panie, dla chleba".

zjadacz chleba - zwykły, przeciętny człowiek. Do takich ludzi zwraca się J. Słowacki w swoim wierszu Testament mój, licząc na to, że dzięki jego poezji staną się wrażliwsi, myślący: