Odpowiedzi

2009-10-31T17:03:51+01:00
Przyczyną powstania pisma było upraszczanie przekazywanych informacji
. Wymyślono że będzie zapisywać się je za pomocą obrazków. Każdy obrazek miał swoje znaczenie. Z czasem powstała odmiana pisma hieroglificznego - pismo demotyczne. Jest to pismo hieroglificzne ale uproszczone. Takiego pisma używano na co dzień. A prawdziwych hieroglifów używano np. do zapisywania informacji dla faraona. Z upływem wieków powstawały coraz to łatwiejsze pisma i alfabety. Potem: pismo sumeryjskie,pismo klinowe, alfabet fenicki, alfabet grecki i współczesny alfabet łaciński.
37 4 37
2009-10-31T17:15:49+01:00
Największym osiągnieciem Fenicjan było wynalezienie pisma składającego sie z 22 społgłosek Pismo to stało się podstawą innych systemów np alfabetu grackiego

PISMO W STAROZYTNOSCI, DRUK W 1450 ROKU
Wynalezienie pisma i utrwalanie informacji na glinianych tabliczkach pozwoliło je gromadzić i przechowywać, to z kolei miało znaczący wpływ na zmiany społeczne i ekonomiczne ówczesnych kultur. Wynalezienie druku było kolejnym krokiem na drodze upowszechniania wiedzy, przyczyniło się także do demokratyzacji dostępu do jej zasobów. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że samo wynalezienie druku było niewystarczające do zainicjowania zmian. Przykładem mogą być Chiny, gdzie wynalezienie druku około 175 roku naszej ery nie odegrało tak znaczącej roli w rozwoju Państwa Środka, jak miało to miejsce w Europie. Przyczyną był charakter pisma chińskiego, gdzie każdemu słowu odpowiada jeden znak, co w efekcie powodowało potrzebę tworzenia ogromnej liczby matryc. Inaczej miała się sprawa w Europie, gdzie przyjęcie alfabetu arabskiego pozwoliło na unifikację znaków. Fakt ten utorował drogę do sukcesu pomysłowi Gutenberga. 500 lat od wynalezienia druku przez Gutenberga został wprowadzony nowy sposób komunikowania się ludzi między sobą. Współcześnie to nie pismo na papierze, ale Internet spełnia rolę komunikacyjną.
Nie możemy jednak zapomnieć, że przez wiele lat to właśnie pismo rozwijało myśl ludzi, było również nośnikiem wiedzy oraz tradycji.
Historia pisma sięga Mezopotamii, ojczyzny Sumerów. To 3000 lat p.n.e cywilizacja Sumerów zapoczątkowała jedną z najważniejszych zdobyczy ludzkości czyli pismo.
Pismo wynaleziono 4 tys lat p.n.e przez Sumerów. Nazywano je klinowym ze względu na kształt znaków jakie rylec piszącego pozostawiał na glinianych tabliczkach.
25 3 25