1.Sztuczne satelity Ziemi krążące na większych wysokościach "żyją" dłużej,to znaczy dłużej funkcjonują w przestrzeni kosmicznej,ponieważ
a)mają stosunkowo dużą masę
b)skutecznie czerpią i wykorzystują energię promieni słonecznych
c)mają stosunkowo małą masę
d)są w bardzo rozrzedzonej atmosferze,która w minimalnym stopniu zmniejsza,z powodu oporu ruchu,ich energię mechaniczną.
2.Gdy walizka zostanie przeniesiona z Ziemi na Księżyc,to zmniejszy się :
a) jej masa
b)jej masa,a więc i siła grawitacji
c)działająca na nią siła grawitacji,a więc i jej masa.
d)działająca na nią siła grawitacji,ale masa nie ulegnie zmianie
3.Wyobraź sobie,że wokół Ziemi zniknęła atmosfera. Wybierz zdanie opisujące sytuację,która NIE MOGŁABY SIĘ ZDARZYĆ:
a)wody rzek i mórz mogłyby zacząć wrzeć
b)wszystko stałoby się cięższe
c)zapanowałaby na Ziemi cisza
d)dłużej trwałby świt i zmierzch
4.Wahania temperatury powierzchni Księżyca podczas doby księżycowej wynoszą około 200 °C. Na tak duże zmiany wpływ mają głównie dwa czynniki,różniące Księżyc od Ziemi. Są to:
a)odległość od Słońca i 6razy mniejsze natężenie pola grawitacyjnego
b)brak atmosfery i 28razy dłuższa doba
c)cztery fazy Księżyca i jego odległość od Słońca
d)niska wartość ciepła właściwego gleby księżycowej i nachylenie osi obrotu

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-29T18:46:29+02:00
Ad. 1 Odpowiedź d.)
Chwilę się zastanawiałam o co chodzi w tym pytaniu, ale zapewne o to, że mogą tak swobodnie krążyć wokół Ziemi i nie zatrzymują się. Otóż najbardziej sensową odpowiedzią jest właśnie brak lub ogromne rozrzedzenie atmosfery na dużych wysokościach- nie ma niczego co mogłoby hamować ruch satelitów. Jedyny ich element napędowy służy do zmieniania kąta nachylenia czy obrotu. Natomiast masa obiektu nie ma wpływu na prędkość ruchu po okręgu.

Ad 2. Odpowiedź d.)
Istnieje coś takiego jak masa i coś takiego jak ciężar. Masa jest sumą mas wszystkich cząsteczek tworzących ciało- jeśli z nimi nic się nie dzieje masa pozostaje stała. Inaczej się ma ciężar. Ciężar ciała liczymy jako iloczyn masy i przyspieszenia grawitacyjnego (Q=mg), tak więc zmienia się w zależności od tego z jaką siłą przyciąga nas dana planeta (na Księżycu ta siła jest mniejsza)

Ad 3. Odpowiedź b.)
Ciekawa wizja przyszłości (do gdybania, dla nas nie byłoby wtedy przyjemnie^^").
Odpowiedź a- oczywiście, bo atmosfera odbija większość promieniowania słonecznego, które w parę minut mogłaby spalić nas na węgiel, tak więc woda to dla niego pestka. Odpowiedź b- żeby wszystko stało się cięższe Ziemia musiałaby się przestać obracać. Atmosfera nie ma wpływu na ciężar ciał
Odpowiedź c- jak najbardziej, do rozchodzenia się dźwięków potrzebny jest ośrodek (cząsteczki je roznoszące), tak więc no atmoshpere- no sound (coś takiego mamy na Merkurym-nie da się tam krzyczeć ;))
Odpowiedź d- atmosfera rozprasza promieniowanie słoneczne. Bez niej nie byłoby czegoś takiego jak zmierzch i świt- wg ich definicji znalezionej na Wikipedii.
Stawiam na b- bo stwierdzenie wydaje mi się absurdalne, ale muszę zweryfikować ^^" Do wieczora zapewne skończę.

Ad 4. Odpowiedź b.)
Atmosfera zatrzymuje ciepło przy powierzchni planety bądź satelity. Bez niej ulatuje ono bardzo szybko w przestrzeń kosmiczną. Przy długiej dobie nieoświetlana powierzchnia Księżyca szybko się oziębia podczas gdy oświetlana staje się niezwykle gorąca.
1 5 1