Symbolike krzyża można odczytać jako połączenie tego co ziemskie (belka pozioma) i tego co łączy ziemię z niebem (belka pionowa). Znajdź w tekście 'Dwa Kielichy' zdania, które ilustrują tę symbolikę.


Dwa kielichy:
Podczas ostatniej wieczerzy Jezus mówi uczniom: "Ten kielich to Nowe Przymierze we Krwi mojej, która za was będzie wylana", a kilka godzin pozniej modli sie w Ogrójcu: "Ojcze jesli chcesz zabierz ode mnie ten kielich. Wszakże nie moja wola lecz Twoja niech sie stanie!" Najpierw w Wieczerniku Chrystus uniża się i ofiarowuje siebie, by sprzymierzyć się z tym co w człowieku jest dobre. I tak dokonuje komunia Boga z człowiekem, komunia na pełnię życia, na świetość, na radość. Potem w Ogrodzie Oliwnym Chrystus sam bierze to co w człowieku najboleśniejsze i najbrudniejsze. Aby odkupić ludzi wchodzi pomiędzy nich by móc w ich imieniu przemawiać od Ojca. To jest bolesna komunia Ogrójca, komunia która człowiekowi przynosi życie, a Chrystusowi śmierć. Ten ból i cierpienie odezwą sie raz jedzcze w nastepnym dniu, skargą z krzyża: "Bożę mój, Bożę czemuś mnie opuścił?" I to opuszczenie będzie konsekwencją przyjęcia na siebie całego grzechu świata, postawienia się pomiędzy grzesznikami. Tajemnica tyc dwóch kielichów: z Wieczernika i z Getsemani (ogrodu oliwnego) jest drogą do zmartwychwstania i zycia wiecznego. Poprzez dzieło tej podwójnej komunii wypowiada sie ogromna miłosc Boga do człwoieka, w ktorej przez chrzest wszyscy mamy udział. Nie chodzi jednak o to zeby kazdego dnia zyc w lęku przed kielichem Getsemani (ogrodu oliwnego) - życiowym krzyżem, do ktorego wzięcia wzywa nas Chrystus. Chodzi przede wszystkim o to, by nie zapominac ze na kazdy dzien został nam dany kielich z wieczernika - sakrament ciała i krwi, przed którym nieustannie możemy otwierać serce i duszę.

Prosze o szybką odpowiedz z góry dziekuje :)

1

Odpowiedzi

2010-03-31T13:27:54+02:00
Można śmiało powiedziec ,że cały tekst symbolicuje ta sentencję.Poniewaz Pan Jezus jako Syn Boży stabił z Nieba i za sprawa Ducha Świetego przyjął ciało z maryi Dziewicy.Tzn. zę Bóg w postaci Syna Bożego (Niebo)stąpił z Nieba aby nauczac i oddać swoje życie aby nas odkupic(Ziemia).