Krótka historyjka o duchach wedlug punktów
1. When did it happen?
2. Where did it happen?
3. What time was it?
4. What was the weather like?
5. What did you see or hear?
6. How did you feel?
7. What did you do?
8. What happened in the end?

Z tłumaczeniem na polski!!!!!!!!
POTRZEBNE MI TO NA JUŻ
ZADANIE MAM NA JUTRO
PLIS POMÓŻCIE!!!!!!!!!!

DAM NAJ:)

3

Odpowiedzi

2010-03-29T17:28:54+02:00
Pewnej nocy na zamku o godzinie 24.00 była wtedy pełnia i strasznie padał deszcz było słyszeć jęki i jakby szczekanie psa wydobywające się z komnat zamku . Miałam serce w gardle ponieważ słyszałam opowieści o nawiedzonym zamku . Nic nie przychodziło mi do głowy co zrobić .....wreszcie wymysliłam , zobaczę co się tam dzieje. Zawsze chciałam zobaczyc ducha i odważyłam się weszłam do jednej z komnat a tam ........za drzwiami mały piesek wychudzony jęczał i szczekał niemógł sie wydostać. I taka to histori o duchach . PO POLSKU


PO ANGIELSKU
One night at the castle at 24.00 was a full moon when it was raining terribly and could hear moaning and barking like a dog coming out of the chambers of the castle. I had a heart in my throat as I heard stories about a haunted castle. Nothing came to my mind what to do ..... finally figured out, see what happens. I always wanted to see the spirit and dare I went to one of the chambers and there behind the door ........ skinny little dog barked niemógł moaned and get out. And this is a story about ghosts.JAK COS TO NIEWIEM JAK TO INACZEJ NAPISAĆ xD
3 4 3
Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-29T17:32:29+02:00
One day last year I was at my grandmother's to celebrate her birthday.The weather was sunny. I visited her together with my brother. We were to stay there over night. In the evening we watched a horror movie on TV. After the movie was over we decided to go to bed. When we were getting ready to go to sleep we heard a horrible noise. We went to the kitchen because that was where the noise had come from. In the kitchen next to the window there was a ghost in a black coat with dark hair.
We felt cold and we couldn't even scream. We left the house as quickly as we could. We found a phone box near the house so we called our parents. They came to take us back home. They were angry at us and didn't want to listen to our explanations. Back at home we told our mum about everything but she didn't believe the story. We want to ask grandma about the ghost, but we are too scared to visit her again.

Pewnoego dnia, zeszłego roku byłem u babci by obchodzić jej urodziny. odwieziłem ja razem z moim bratem. Zostalismy na noc. Wieczorem oglądaliśmy horror w tv.Po filmie zdecydowalismy pojsc do lozka. Gdy bylismy juz gotowi do zasniecia uslyszelismy przerazajacy głosy. W kuchni obok okna byl duch. w białym plaszczu i z czarnymi wlosami. Czulismy zimno, nie moglismy nawet krzyczec. opuscilismy dom tak szybko jak moglismy. znalezlizmy budke telefoniczna obo odmu wiec zadzwonilismy do rodzicow. przyjechali by zabrac nas do domu. byli na nas zli i nie chcieli sluchac naszych wyjasnien. gdy wrocilismy do domu opowiedzielismy mamie o wszystkim ale nie uwierzyla w to co sie stalo. chcielismy zapytac babcie o tego ducha ale balismy sie znow ja odwiedzic.

3 5 3
2010-03-29T17:34:28+02:00
My story was about a week ago. It was in my best friend home and it happened about 8 p.m. The weather was very bad and windy. There was raining. I was talking with my friend when suddenly something shouted at me. It was veyr big and it was probably ghost. I felt very surprised and frightend. We decided to close our eyes and when we opened eyes there wasn't ghost. In took place in our imagination. In the end parents of my friend came home and we told them all story.


Na polski : Moja historia zdarzyła sie okolo tydzie temu. było to w domu mojego najlepszego przyjaciela około godziny 20. pogoda była brzydka i wietrzna. Padał deszcz. Rozmawiałem z moim przyjacielem kiedy nagle coś krzyknęło na mnie. To było wielki i był to prawdopodobnie duch. Czułem się bardzo zaskoczony i przestraszony. Zdecydowalismy z moim przyjacielem, ze zamkniemy oczy i gdy je otworzylismy nie bylo zadnego ducha. To wszystko działo się w naszej wyobraźni. Na koncu wrocili jego rodzice i opowiedzialismy im całą historie.
10 5 10