Odpowiedzi

2010-03-29T21:50:17+02:00
Jeżeli przyjęcie Polski do NATO zapewniło nam podstawy bezpieczeństwa, to obecność W UE stworzyło nam szansę rozwoju gospodarczego i cywilizacyjnego. Myślę, że jest to wielkie wydarzenie historyczne, niemal równie istotne, jak upadek komunizmu, narodziny demokracji. Oczywiście należy dostzregać zagrożenia związane z naszą obecnością w Unii. Niemniej jednak, zalet wejścia Polski do UE jest bez porównania więcej, argumenty przemawiające za naszą obecnością w europejskiej wspólnoscie narodów uważam za znacznie mocniejsze, wazniejsze od opinii tych, którzy chcieli z nas uczynic rodzaj skansenu Europy, skazac na trwanie poza głownymi nurtami przeobrazen wspolczesnego swiata. Zatem UE to, moim zdaniem, wielka szansa dla Polski i lepsza przyszlosc dla naszego kraju.

Po wstąpieniu do Zjednoczonej Europy odgrywamy w niej znaczna rolę.Wynika to z wielkosci potencjału naszego kraju. Mozemy dysponowac 27 głosami w Radzie Unii Europejskiej- najważniejszym jej organie władzy. To tyle samo głosów co ma Hiszpania, a tylko o dwa mniej niż Niemcy.
Niewątpliwą korzyścią dla naszego kraju będzie również to, iż po przystąpieniu do UE Polska będzie otrzymywała co roku kilka miliardów euro pomocy przeznaczonej m.in. na poprawę stanu dróg, ochronę środowiska i wsparcia rolnictwa.
Rozszerzyły się rynki zbytu na produkowane przez nich towary. UE jest jednym wspólnym rynkiem, na którym wszyscy przedsiębiorcy, niezależnie z jakiego kraju pochodzą, mają równe szanse.
Jedną z grup społecznych, ktora odniosła korzyści są rolnicy. Zostali oni objęci regulacjami tzw. Wspólnej Polityki Rolnej, która zakłada m.in. modernizację rolnictwa oraz ochronę dochodów rolników.
Korzystają na tym rówmnież dzieci i mlodzież. Są dobrze wyposazone pracownie komputerowe, a dzieki programom multimedialnym lepiej przyswajamy wiedzę.
Zniknęły granice i Polacy mogą uczyć się w każdej szkole w Europie, a dyplomy uzyskane w Polsce mają taką samą wartość co w Berlinie, Paryżu czy Londynie.

Powazniejsze problemy dotycza sfery gospodarki. Polska ekonomika jest bardzo słaba, w kraju nie ma wystarczających kapitałów, by rozwijac rodzimy przemysł, bankowosc. Jest bardzo trudno konkurowac polskim produktom z tymi, ktore zostały wyprodukowane za Zachodzie.

Nikt powanie, bez politycznego zacietrzewienia, myslacy o przyszlosci nie powienien lekcewazyc zagrozen zwizanych z nasza obecnoscia w UE.Jednak owe niepokoje nie upowaniaja odwracania sie od Unii. Podziały polityczne po II wojnie swiatowej w znacznej mierze odciely nas od wspolnych korzeni, pozostawionych w Europie przede wszystkim w sensie polozenia geograficznego.Nie mozna zaprzepascic szansy na obecnosc w Europie.Może coś z tego wybierzesz :)
2 4 2