Odpowiedzi

2010-03-29T19:08:06+02:00
Wybiez legende o Lechu, Czechu i Rusie ;)
Polecam dobra polska legenda;**
2010-03-29T19:10:29+02:00
Dawno temu po borach środkowo - europejskich, wędrowali trzej bracia: Lech, Czech i Rus. Pewnego dnia Lech zauważył orle gniazdo na tle czerwonego zachodu słońca. Założył państwo - Polskę, której godłem był orzeł na czerwonym tle. Jego brat Czech założył Czechy, a Rus dawniejszą Ruś.
Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-29T19:11:32+02:00
Dawno temu do Bałtyku przypłynęły 2 siostry - syreny. Jedna z nich upodobała sobie skały w cieśninach duńskich i do tej pory możemy ją zobaczyć siedzącą na skale u wejścia do portu w Kopenhadze.
Druga dopłynęła aż do wielkiego nadmorskiego portu Gdańsk, a potem Wisłą popłynęła w górę jej biegu. Podobno u podnóża dzisiejszego Starego Miasta wyszła z wody na brzeg, a że miejsce spodobało się jej, postanowiła tu zostać.
Rybacy zauważyli, że ktoś podczas ich połowu wzburza fale Wisły, plącze sieci i wypuszcza ryby z więcierzy. Ponieważ jednak syrena oczarowywała ich swym pięknym śpiewem, nic jej nie zrobili.
Ktoregoś dnia bogaty kupiec zobaczył syrenę i usłyszał jej śpiew. Szybko przeliczył, ile zarobi, jeżeli uwięzi syrenę i będzie ją pokazywać na jarmarkach. Podstępem ujął syrenę i uwięził ją w drewnianej szopie, bez dostępu do wody. Skargi syreny usłyszał młody parobek, syn rybaka i z pomocą przyjaciół w nocy uwolnił ją.
Syrena z wdzięczności za to, że mieszkańcy stanęli w jej obronie obiecała im, że w razie potrzeby oni też mogą liczyć na jej pomoc. I dlatego warszawska syrena jest uzbrojona - ma miecz i tarczę dla obrony naszego miasta


Huh = = nie wiem czy to to ... slabo to strescilem ... ale normalnie ta legenda chyba jest dluzsza ... moze Ci sie przyda ;D mam nadzieje. Polecam sie na przyszłość
Pzdr ;)