Odpowiedzi

2010-03-29T19:24:08+02:00
Tematem obrazu szesnastowiecznego malarza jest budowa wieży Babel.Artysta ukazuje motyw znany z księgi Rodzaju.WA biblijnej opowieści o budowie wieży Babel, którą budowali ludzie aby być bliżej Boga.Pieter Bruegel ukazał moment, w którym część wieży się zawaliła.Świadczą o tym zachowania ludzi.Przede wszystkim widać , że robotnicy klęczą przed jakimiś ludźmi, prosząc ich o przebaczenie. Sądzę że ludzie wznoszą wieżę , ponieważ robią to co im kazano . Rozpadające się części budowli można interpretować jako , że ludzie nie mogą się porozumieć!
7 3 7
2010-03-29T19:55:20+02:00
Obraz Pietera Bruegela przedstawia wieże Babel.
W centralnej części obrazu widać wieże, której ósme piętro sięga chmur. Wieża także częściowo jest zniszczona przez Pana Boga, gdyż uznał on ja za pychę ludzką. Również dlatego Bóg pomieszał im języki by nie mogli się porozumieć co komplikowało budowe.
Z prawej strony widać kawałek morze wraz ze statkami. Z lewej zaś strony ukazuje się władca przed, którym klęczą robotnicy. Najprawdopodobniej każe im on kontynuować budowę bo kieruje nim zazdrość i pycha. Ludzie wyglądają na zmęczonych lecz posłusznie kontynuują.
Za wieżą ukazuje się ładny krajobraz z pagórków i gór. Niebo jest lekko zachmurzone. Całą wieże otacza miasto.
Siódemka była dla starożytnych liczbą świętą ponieważ tylko tyle znali ciał niebieskich. Być może dlatego wieża została zbudowana z siedmiu pięter, aby symbolizowała ludzką potęgę. Może i z tego powodu mówi się "znaleźć się w siódmym niebie".
Górne piętra nie są dokończone ponieważ Bóg pomieszał im języki aby nie mogli kontynuować budowy. Może także przeszkadza im część rozpadającej się wieży.
Obraz Pietera Bruegla jest bardzo dobrym kontekstem do fragmentu biblii,, gdyż dobrze go przedstawia.
2 5 2